Szczegóły aktualności:

Piknik Europejski w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 12-05-2019

W Parku Róż w Gorzowie Wlkp. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu #LubuskieChallenge. Podczas debaty rozmawiano o "lubuskich wyzwaniach", a także o tym, jaki jest nasz wkład we Wspólnotę Europejską. - Samorząd dobrze wykorzystał ten czas, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Jedną z naszych inteligentnych specjalizacji jest zdrowie i jakość życia, dlatego w Gorzowie oficjalnie uruchomiliśmy radioterapię - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Gościem pikniku był Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

 

 

 

Piknik Europejski

#LubuskieChallange to cykl spotkań, który stanowi rodzaj debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich.

- Samorząd dobrze wykorzystał ten czas, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Jedną z naszych inteligentnych specjalizacji jest zdrowie i jakość życia, dlatego w Gorzowie oficjalnie uruchomiliśmy radioterapię. Lubuskie jest przykładem dla innych samorządów, jak rozwiązywać problemy służby zdrowia. My oddłużyliśmy gorzowski szpital, w którym działają nowoczesne oddziały, ale przed nami kolejne wyzwania - mówiła Elżbieta Anna Polak. - Tu w Lubuskiem czuć, że jesteśmy Europejczykami, świadczy o tym nie tylko nowoczesna infrastruktura, ale nasze podejście do służby zdrowia. Dzięki unijnym dotacjom kupujemy wysokospecjalistyczny sprzęt - dodała.

Gościem specjalnym Pikniku Europejskiego w Gorzowie Wlkp. był lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Marszałek Elżbieta Anna Polak jest tym samorządowcem, który na zdrowiu i skutecznym wdrażaniu pieniędzy unijnych zna się jak mało kto. Dla mnie to szczególnie ważne, że świętując 15-lecie obecności w UE, dyskutujecie o tym co nam dała wspólnota. Tu w Gorzowie Wlkp. jak na dłoni widać, że potraficie korzystać z środków unijnych. Macie też liderów, którzy potrafią o te pieniądze walczyć i mądrze je wydać. Pamiętajcie o tym, bo przed nami wielki wybór - zaznaczył G. Schetyna.

W ramach gorzowskiego pikniku odbył się m.in. panel dyskusyjny pn. „Europejki i Europejczycy rozmawiają”, poświęcony kwestiom rozwoju regionu, przyszłości polityki spójności oraz przemian zachodzących przy udziale środków unijnych.  W debacie udział wzięli m.in. Mirosław Marcinkiewicz, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Roman Maksymiuk - Prezes Zarządu MZK w Gorzowie - beneficjent środków unijnych oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Uczestnicy panelu zastanawiali się wspólnie na czym polega to "lubuskie wyzwanie" unijne, co nam dała Unia i co my z siebie wnosimy do wspólnoty europejskiej. Rozmawiano także o tym, jak wyglądałaby nasza teraźniejszość bez przynależności do Unii. - Nauka efektywnego wydania środków unijnych - to było jedno z najtrudniejszych wyzwań na przestrzeni 15 lat naszej obecności w Unii - mówił wiceprzewodniczący Marcinkiewicz. - Myślę, że tę lekcję odrobiliśmy dobrze i zmiany widać gołym okiem.
Paneliści zwracali także uwagę na inwestycje unijne realizowane w Gorzowie oraz na wartości niematerialne, które niesie ze sobą przynależność do Unii, która łączy to, co różnorodne i pozwala chronić dziedzictwo kulturowe oraz zachować to bogactwo na przyszłość. To jest także nasz wkład w Europę. Z kolei o tym, jak Gorzów zmienił swoje oblicze dzięki środkom europejskim, mówił prezes gorzowskiego MZK: - Pieniądze unijne wydatkowane przez MZK sprawią, że już niedługo będziemy dysponowali najnowocześniejszym taborem w kraju. Gdyby nie było funduszy, stalibyśmy w miejscu – przekonywał Roman Maksymiuk. 
Paneliści wspominali także nakłady na ochronę zdrowia, modernizację teatru gorzowskiego oraz biblioteki im. Herberta, niedawno otwartą ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż Kłodawki - a to niektóre tylko przykłady inwestycji w Gorzowie, których realizacja bez funduszy unijnych nie byłaby możliwa.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła wszystkich uczestników spotkania na pyszny, urodzinowy tort, który stał się już tradycją europejskich pikników. 

W programie spotkania znalazła się także propozycja dla najmłodszych obywateli Europy: spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim pt.: „Gniewko i Lubinka w krainie liter”. 

Podczas pikniku mieszkańcy Gorzowa mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla każdej grupy wiekowej. W Strefie „Kreatywne Lubuskie” najmłodsi Lubuszanie, pod opieką animatorów, przeobrażali się w kreatywnych konstruktorów. W Strefie Eco został zorganizowany Bike Bar, w którym jadąc na rowerze, siłą własnych mięśni mogli przygotować zdrowy koktajl owocowy. Odwiedzający strefę mieli także okazję dokonać recyklingu t-shirtów w nowe przedmioty codziennego użytku, m.in. torbę na zakupy, biżuterię, fartuszek kuchenny. Strefa Aktywnościto miejsce, w którym pod okiem doświadczonego trenera, korzystano z zajęć w formule maratonu spinningowego oraz z indywidualnych konsultacji fitness

W Gorzowie Wlkp. można było także obejrzeć wielkoformatową wystawę fotografii, dzięki której mieszkańcy zobaczyli jakie zmiany dokonały się w regionie w ciągu 15-letniego członkostwa Polski w UE. Odbyło się również uroczyste wręczenie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego dla Zespołu „BUZIAKI”, a najmłodsi widzowie obejrzeli spektakl teatralny.

1 maja 2004 roku – dokładnie 15 lat temu, Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta decyzja otworzyła szeroko drzwi rozwoju dla kraju i regionów. Do Lubuskiego popłynął strumień pieniędzy, który dobrze zainwestowaliśmy w rozwój.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej nasz region pięknieje i dynamicznie się zmienia! Chcemy pokazać, że lubuskie gminy i miasta są europejskie, a Lubuszanie potrafią efektywnie wykorzystywać środki unijne.

Kolejne spotkanie z cyklu #LubuskieChallenge odbędzie się 18 maja w Żaganiu.  

Galeria zdjęć

Piknik Europejski w Gorzowie

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!