Szczegóły aktualności:

Lubuski prymus medyczny ma 70 lat (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-05-2019
Lubuski prymus medyczny ma 70 lat (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Lubuskie Centrum Ortopedii od 70 lat skutecznie leczy pacjentów. Przez mury lecznicy przewinęło się blisko 60 tys. osób. – Ten szpital to prymus lubuskiej ochrony zdrowia. Jednak wy, tutaj, nie tylko leczycie, ale przez swoją troskę i wielkie zaangażowanie pomagacie chorym i pacjentom przechodzić przez niezwykle trudny okres w życiu – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.  LCO to najlepszy szpital specjalistyczny w województwie lubuskim, ośrodek na europejskim poziomie.

Materiał filmowy

Lubuskie Centrum Ortopedii im. Dr. Lecha Wierusza Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dawniej funkcjonujące jako Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno – Ortopedyczny, jest jednym z najstarszych ośrodków ortopedycznych w Polsce - działa od 1948 r. Inicjatorem powstania LORO był wybitny polski ortopeda, twórca polskiej szkoły rehabilitacji,  Profesor Wiktor Dega. W 1952 r. po objęciu stanowiska dyrektora przez dr Lecha Wierusza, asystenta prof. Degi, zorganizowano pierwszy oddział operacyjny oraz blok operacyjny. Przez lata Szpital funkcjonował jako centrum leczenia schorzeń narządu ruchu u dzieci. Od końca lat 90-tych LORO przekształciło się w pełnoprofilową placówkę ortopedyczno – rehabilitacyjną.

Szpital obejmuje opieką zarówno dzieci jak dorosłych, wykonując rocznie blisko 2000 skomplikowanych operacji, rekonstrukcji ortopedycznych narządu ruchu w tym skrzywień kręgosłupa, endoprotezoplastyki stawów, chirurgii kolana oraz ręki. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, wszczepiając endoprotezy stawu biodrowego, kolanowego i barku a także w zakresie chirurgii ręki i uszkodzeń struktur wewnętrznych stawu kolanowego. Stosuje się w tym zakresie nowoczesne metody rekonstrukcji wiązadeł krzyżowych, szwu łękotki i przeszczepów chrząstki stawowej.
Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała podczas uroczystości jubileuszu 70-lecia, że to pracownicy szpitala, dzięki swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu, stworzyli markę rozpoznawalną w całej Polsce. - Jesteśmy razem w partnerstwie i przyjaźni już dekadę. Mamy wspaniałe plany na przyszłość. Szpital się niezwykle rozwija. Najpiękniej o LCO powiedziała niedawno Janina Ochojska: „Ten szpital w Świebodzinie mnie wychował”. Wy nie tylko leczycie, ale przez swoją troskę i wielkie zaangażowanie pomagacie chorym, pacjentom przechodzić przez niezwykle trudny okres w życiu – mówiła marszałek. Zaznaczyła jednocześnie, że LCO to wzorowa jednostka ochrony zdrowia w Lubuskiem. - Jestem dumna że mam wśród szpitali prymusa lubuskiej ochrony zdrowia. Szpital się nie zadłuża, rozwija się i inwestuje. Jesteśmy dumni z tego szpitala –  podkreślała marszałek.

Uroczystość jubileuszowa zgromadziła dawnych i obecnych pacjentów szpitala, dawny i obecny personel oraz ich rodziny. W gali udział wzięli także parlamentarzyści: senator Waldemar Sługocki, posłanki: Krystyna Sibińska i Katrzyna Osos, członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, a także radni województwa: Bogusław Motowidełko i Anna Chinalska.

Galeria zdjęć

Lubuskie Centrum Ortopedii ma 70 lat

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!