Szczegóły aktualności:

Ośrodek Radioterapii otwarty (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 12-05-2019

Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. oficjalnie otwarty. Od dziś poziom leczenia chorób nowotworowych diametralnie się poprawi. Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie determinacja marszałek Elżbiety Anny Polak. - W 2016 roku zarząd województwa podjął decyzję, że budujemy Ośrodek Radioterapii. Przeznaczyliśmy pieniądze na dokumentację i rozpoczął się proces przygotowawczy. Powstała mapa potrzeb zdrowotnych, uzyskaliśmy opinię wojewody i pomógł nam przychylny Minister Zdrowia – podkreślała Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Budowa Ośrodka Radioterapii to jeden z tych projektów, które dowodzą, że samorząd województwa nie tylko wypisuje swoje priorytety w dokumentach, ale też je konsekwentnie realizuje. Wśród inwestycji w zdrowie – radioterapia w Gorzowie Wlkp. zajmowała najwyższe miejsce. Dziś plany stały się rzeczywistością. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca wielu osób.

- To dzięki temu, że Platforma Obywatelska od 10 lat nadzoruje ochronę zdrowia mamy efekty, które są widoczne dla pacjentów. To nie tylko ten ośrodek, to wiele niezwykle ważnych dla tego szpitala inwestycji: PET, baza LPR, nowoczesne laboratoria, sprzęt wysokospecjalistyczny, ośrodek rehabilitacji, pracownia leku cytostycznego. Lista jest naprawdę długa – zaznaczyła.

Marszałek zapewniała jednocześnie, że to jeszcze nie koniec inwestycji. W uroczystości otwarcia Ośrodka udział wziął także przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. - Ta inwestycja to przykład jak skutecznie można walczyć z rakiem, jak skutecznie przeznaczyć środki europejskie, żebyśmy mogli mówić o lepszej profilaktyce i diagnostyce, ale przede wszystkim leczeniu tej strasznej choroby. Gorzów jest symbolem wpisywania się w europejską strategię. Nie byłoby tego, gdyby nie oddłużenie szpitala i wielka determinacja ludzi, takich jak marszałek Elżbieta Anna Polak – podkreślał.

W uroczystości udział wzięli także: były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, za którego kadencji szpital został oddłużony, władze szpitala, lubuscy parlamentarzyści, a także członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Radioterapia w pigułce

Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. - struktura:

- poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego (radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu)

- zakład radioterapii z dwoma akceleratorami

- oddział radioterapii na 25 łóżek

- hostel na 26 łóżek

Montaż finansowy

- koszt całkowity – 65,9 mln zł

- dofinansowanie RPO Lubuskie 2020 –  21,6 mln zł

- budżet województwa – 11,8 mln zł

- dofinansowanie POIiŚ – 17 mln zł

- środki własne Szpitala – 15,4 mln zł

 

Sprzęt medyczny:

- 2 akcelaratory (ze środków POIiŚ)

- tomograf z opcją wirtualnej symulacji

- systemy planowania leczenia

- wyposażenie dozymetryczne

- wyposażenie modelarni

- usztywnienia

- Urządzenie PET

Galeria zdjęć

Ośrodek Radioterapii otwarty

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Dofinansowano ze środków UE

Zapisz się do naszego newslettera!