Szczegóły aktualności:

Francja: Lubuska delegacja odwiedza Le lot

Dariusz Nowak | Współpraca Zagraniczna | 13-05-2019

Trwa oficjalna wizyta lubuskiej delegacji w zaprzyjaźnionym Departamencie Le lot. Regiony współpracują ze sobą już od kilkunastu lat m.in. w zakresie wymiany kulturalnej i gospodarczej. Wyjazdowi przewodniczy członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Cahors. To stolica Departamentu Le lot. Rozmawiano o działalności francuskiego regionu m.in. w zakresie wsparcia lokalnych przedsiębiorców i rozwoju turystyki. Departament Le lot słynie z produkcji wina i tak samo jak województwo lubuskie inwestuje w promocję lokalnych winiarzy.

W Departamencie Le lot znajduje się także szczególny park, który ze względu na swoje niepowtarzalne walory został wpisany na listę UNESCO. Dyskutowano o zarządzaniu takimi obszarami oraz pozyskiwaniu środków na ich utrzymanie i rozwijanie bazy turystycznej. To doświadczenia szczególnie ważne dla województwa lubuskiego, bo w naszym regionie znajdują się chociażby Park Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa, które również znajdują się na liście UNESCO. Podczas spotkania nie zabrakło także tematów z innych obszarów. Dyskutowano na temat zagospodarowania przestrzennego regionu oraz jego promocji, opieki socjalnej, informatyzacji, a także kształcenia i zachęcania młodzieży do pozostania w rodzinnych stronach.

Pierwszego dnia lubuska delegacja udała się też na spotkanie do centrum pożarnictwa. Rozmawiano o dobrych praktykach w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych regionu i zarządzania kryzysowego. Była to dobra okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń, gdyż Departament Le lot podobnie jak województwo lubuskie charakteryzuje się wysokim zalesieniem.  

W liczne spotkania obfitował również drugi dzień wizyty we Francji. Lubuska delegacja miała okazję m.in. pochylić się nad zagadnieniem rewitalizacji obszarów publicznych, omawianym na przykładzie dawnej fabryki galanterii skórzanej, która obecnie jest centrum teatralnym i kulturalnym. Samorządowcy z naszego regionu odwiedzili także liceum hotelarskie w Souillas, co było okazją do rozmów na temat wymiany młodzieży np. w ramach praktyk zawodowych. 

Trzeci dzień wizyty upłynął pod znakiem winiarstwa. Lubuska delegacja spotkała się z lokalnymi producentami wina i zapoznałą się ze sposobem promocji oraz wspierania rozwoju winiarstwa. - Winiarstwo to bardzo ważny i istoty element w rozwoju regionu, a także jego promocji. Wojewodztwo lubuskie, opracowując własny system promocji, opiera się na dobrych przykładach innych regionów. Wspólnie wspierajmy się w promowaniu kultury winiarstwa w Europie - mówił członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak 

W wyjeździe bierze udział radny województwa Edward Fedko.

Galeria zdjęć

Wizyta w Departamencie Le Lot

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!