Szczegóły aktualności:

Bank PKO ma 100 lat

Marzena Toczek | Wydarzenia | 16-05-2019

100 lat temu, marszałek Józef Piłsudski wraz z premierem Ignacym Paderewskim oraz ministrem poczty i telegrafów Hubertem Linde podpisali dekret, który stworzył Pocztową Kasę Oszczędności. Tak rozpoczęła się historia banku PKO, który 15 maja w Zielonej Górze świętował swoje setne urodziny. – Bank PKO to wiarygodny partner samorządu. Życzę bankowi, żeby zaufanie Polaków rosło wprost proporcjonalnie jak oprocentowanie na naszych kontach – mówiła podczas uroczystej gali marszałek Elżbieta Anna Polak.

Bank PKO był jedną z pierwszych ogólnonarodowych instytucji odradzającego się państwa polskiego. Dziś jest jednym z liderów sektora bankowego w kraju. Od dekady bankiem kieruje Zbigniew Jagiełło. PKO Bank Polski jest bankiem uniwersalnym. Obsługuje zarówno osoby fizyczne, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i wielkie korporacje.

Historia Banku rozpoczęła się 7 lutego 1919 roku, kiedy to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret powołujący do życia Pocztową Kasę Oszczędności, której misją było nie tylko zapewnienie Polakom usług bankowych, ale przede wszystkim zorganizowanie systemu oszczędnościowego w Polsce.

W dwudziestoleciu międzywojennym PKO finansowała najważniejsze państwowe inwestycje, takie jak budowa portu i miasta Gdynia czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Rozwijała się wraz z niepodległym państwem, budując swoją markę i zaufanie społeczne, by niespełna dekadę później być największym depozytariuszem oszczędności Polaków. Szybko stała się istotnym elementem rodzimej gospodarki

Cezurą w historii instytucji, podobnie jak całego kraju, była II wojna światowa. Jednak po jej zakończeniu PKO szybko wznowiła działalność, znów stając się najważniejszą dla milionów Polaków instytucją finansową. Powszechna Kasa Oszczędności finansowała odbudowę kraju, promowała oszczędzanie, organizowała systemy sprzedaży ratalnej i ułatwiała Polakom zakup mieszkań.

Dzisiaj PKO Bank Polski, wraz ze swoimi spółkami, oferuje klientom indywidualnym i przedsiębiorstwom pełen zakres usług finansowych, począwszy od bankowych, przez maklerskie i leasingowe, aż po ubezpieczeniowe. Odpowiada na zróżnicowane potrzeby wszystkich grup klientów. Kolejne pokolenia Polaków kojarzą markę PKO z jakością, zaufaniem i bezpieczeństwem, ale także z nowoczesnością i innowacjami. Zaangażowanie pracowników, kompleksowa oferta i nowatorskie produkty sprawiają, że PKO Bank Polski osiąga rekordowe wyniki finansowe. W jubileuszowy rok wkroczył z kwartalnym zyskiem przekraczającym 1 mld zł oraz historycznie wysokimi aktywami, których wartość sięgnęła już ponad 300 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż przed dziesięcioma laty.

Te sukcesy mają przełożenie na wycenę Banku, który przez cały 2018 rok był najcenniejszą spółką na Giełdzie Papierów Wartościowych w  Warszawie. Są też doceniane za granicą. W ubiegłym roku PKO Bank Polski, jako jedyny polski podmiot, dołączył do grona dużych spółek globalnego indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russel.

Info. Bank PKO

Galeria zdjęć

Bank PKO ma 100 lat

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!