Szczegóły aktualności:

Nowe technologie i wspólne świętowanie

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 16-05-2019
Nowe technologie i wspólne świętowanie  fot. Krzysztof Kubasiewicz

16 maja br. spotkaliśmy się równocześnie w sali kolumnowej i w Miejskiej Bibliotece w Iłowej, a okazja do świętowania była podwójna. W Zielonej Górze uroczyście podsumowano wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a w Iłowej otwarto nowoczesną bibliotekę. - Dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli uczestniczyć w kilku wydarzeniach na raz. To sprawi, że wiele środowisk będzie mogło wziąć udział np. w ważnych uroczystościach – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Spotkanie członków Komitetu Honorowego ds. Samorządowych Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. rozpoczęło się od połączenia wideo z Miejską Biblioteką Publiczną w Iłowej.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, udało się zbudować most teleinformatyczny, a podczas wideokonfernecji marszałek Elżbieta Anna Polak podziękowała członkom Komitetu. - Za nami rok lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Byliśmy świadkami niezwykłych wzruszeń i wspaniałych wydarzeń artystycznych, edukacyjnych oraz patriotycznych, dzięki którym pamięć o odwadze minionych pokoleń, jest wciąż żywa i inspiruje nas do działania na rzecz pielęgnowania najważniejszej wartości, jaką jest wolność – mówiła marszałek.

Przypomnijmy, w lipcu 2017 r. z inicjatywy Marszałek Województwa Lubuskiego powołano Komitet Honorowy ds. organizacji lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do współpracy zaproszono przedstawicieli środowisk parlamentarnych, duchowych, akademickich, samorządowych, kulturalnych i wiele innych autorytetów.    

Marszałek przypomniała o udziale w VIII Europejskim Szczycie Miast i Regionów w Bukareszcie i przesłaniu, które płynie z deklaracji bukaresztańskiej. - My politycy, samorządowcy, dyrektorzy, działacze społeczni mamy zadbać o to, żeby włączyć obywateli do polityki regionalnej, do naszych działań, żeby w tym uczestniczyli i żeby czuli się partnerami. Po 2021 roku będziemy przed wszystkim budować Europę bliżej obywateli i Europę silną społecznie - mówiła marszałek.           

Podczas uroczystości w Zielonej Górze odbyła się prezentacja wydarzeń, które miały miejsce przez cały czas trwania samorządowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koniec marszałek Elżbieta Anna Polak wręczyła podziękowania oraz pamiątkowe foldery Członkom Komitetu Honorowego. W wydarzeniu wzięli udział: parlamentarzyści, radni województwa, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki oraz dyrektorzy jednostek podległych. Uroczystość uświetnił występ zespołu NEW DANCE z Przytocznej - beneficjent Lubuskich Młodzieżowych Inicjatyw Niepodległościowych 2018.


Nowa #biblioteka – nowe możliwości

Nowa biblioteka – nowe możliwości! Tak można określić wszystko to, co już niedługo będzie się działo w wyremontowanej i oddanej do użytku nowej Bibliotece Publicznej w Iłowej. Otwarcie zmodernizowanej instytucji kultury zorganizowano w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem #biblioteka. Uroczystej prezentacji obiektu dokonał Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, który poprowadził wideokonferencję z marszałek Elżbietą Anną Polak oraz gośćmi zebranymi w Sali Kolumnowej. Na miejscu był obecny członek zarządu Marcin Jabłoński.

Paweł Lichtański, Burmistrz Iłowej podkreślał, że miejska biblioteka to miejsce, łączące różne elementy pozwalające na realizację potrzeb kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych. - Jestem dumny, że gmina Iłowa w ostatnim 15-leciu stała się częścią Unii Europejskiej i skorzystała ze wsaprcia, jak tylko potrafiła najlepiej. Często podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami odwoływałem się do marzeń. Marzenia trzeba realizować, gmina Iłowa tylko w ostatnich 5 latach zrealizowała ponad 20 unijnych projektów, które uzyskały dofinansowanie z różnych źródeł: RPO Lubuskie 2020 oraz z PROW. To 30 mln zł pozyskane w ostatnich 5 latach. Myślę, że ja na taką małą 6 tysięczną skromną gminę to dobry wynik – mówił burmistrz.

- Warto w tym miejscu i w tym czasie podkreślić, że województwo lubuskie jest innowacyjne i korzysta z nowoczesnych technologii. Polska skutecznie korzysta ze środków unijnych i wierzę, że przez wiele kolejnych lat będzie aktywnym, ambitnym i korzystającym na tych prawach członkiem Unii Europejskiej – mówił członek zarządu Marcin Jabłoński. Podkreślił, że w pięknej, sympatycznej gminie można realizować niezwykle ambitne i nowoczesne projekty. Dodał, że jest szansa, aby jeszcze w tej perspektywie zrealizować projekt, który pozwoli na zastosowanie podobnych technologii we wszystkich gminach naszego województwa.

„Przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iłowej wraz z utworzeniem sali multimedialnej” to projekt dofinansowany w ramach RPO Lubuskie 2020. Wartość projektu to blisko 2 mln zł, a kwota dofinansowania 1,3 mln zł.

Głównym celem projektu było zwiększenie liczby osób, korzystających z dóbr dziedzictwa kulturalnego w instytucjach kultury gminy Iłowa. Zakres prac obejmował: adaptację poddasza na użytkowe w tym  roboty budowlane i instalacyjne oraz wyposażenie - wytworzenie treści do wykorzystania w TIK, koszt urządzeń i oprogramowania do samodzielnego wytwarzania treści, urządzenia służące TIK (wideospotkania), wyposażenie w sprzęt niezbędny do prawidłowej realizacji zadania (np. wystawienniczy, techniczny, multimedialny).

W ramach projektu powstały: Sala Multimedialna w MBP, Cyfrowe Archiwum Historii Iłowej, Twórcza Iłowa oraz Centrum Edukacji Interaktywnej.  

 

Galeria zdjęć

Nowe technologie i wspólne świętowanie

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!