Szczegóły aktualności:

Od 20 lat dbają o lubuskie drogi

Marzena Toczek | Wydarzenia | 16-05-2019
Od 20 lat dbają o lubuskie drogi fot. Krzysztof Kubasiewicz

Od 20 lat budują i modernizują drogi, od 20 lat poprawiają dostępność komunikacyjną regionu i dbają o bezpieczeństwo na naszych drogach – pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich świętowali dziś okrągły jubileusz. - Dziękuję wam za tę wielką odpowiedzialność, za to, że jesteście marką regionu lubuskiego, bo wszyscy w Polsce zazdroszczą nam jakości dróg. I to jest wasza zasługa. Zazdroszczą nam dostępności – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

ZDW zakresem swego działania obejmuje obszar administracyjny województwa lubuskiego, zarządza m.in. siecią dróg o łącznej  długości 1506,624 km, utrzymuje 132 mosty o łącznej długości 3,79 km, 11 wiaduktów o łącznej długości 229 m oraz 800 przepustów o łącznej długości 10 km.

Zarząd utrzymuje również cztery przeprawy promowe w Milsku, Pomorsku, Brodach i Połęcku. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że ZDW to instytucja, która realizuje zadania w ramach najważniejszego lubuskie priorytetu.

- Po pierwsze Zarząd Dróg Wojewódzkich to instytucja pierwszego kontaktu. Po drugie to adresat największej liczby interpelacji radnych. I po trzecie w ciągu ostatnich 10 lat naszej współpracy budowa dróg i poprawa dostępności transportowej to niezmiennie numer jeden wśród naszych priorytetów – zaznaczyła.

Tylko na przestrzeni minionych 10 lat Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizował 393 inwestycje o łącznej wartości 634 mln zł, z czego 537 mln to środku UE.

– To wielka odpowiedzialność. Te najbardziej znaczące inwestycje to obwodnica Babimostu, Nowego Kisielina, Drezdenka, Rzepina, Chlastawy. To także mosty. Ten pierwszy łączący Małomice ze Szprotawą pamiętam doskonale. I teraz most w Skwierzynie i budowany most w Milsku. Przed nami kolejne inwestycje, bo mamy program budowy i modernizacji dróg. Wszystko to jest bardzo przewidywalne  tego oczekują od nas mieszkańcy – podkreślała marszałek.

Pracownikom ZDW gratulowali także senatorowie Waldemar Sługocki i Władysław Komarnicki. - Każdego dnia macie powód do dumy, że rzetelnie wykonujecie swoją pracę. Działacie sprawnie i odpowiedzialnie także dzięki środkom unijnym, bo te wielkie modernizacje nie byłyby możliwe bez naszej obecności we wspólnocie – zaznaczył senator Sługocki.

Łącznie z udziałem środków UE zrealizowano:

-        na ciągach dróg – 77 projektów,

-        wybudowano 14 obwodnic.

Obecnie ZDW w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 realizuje
12 projektów na ciągach dróg oraz dwa projekty obejmujące:

-     „Budowę obwodnic m. Kosieczyn i Chlastawa w ciągu drogi woj. nr 302 oraz m. Podmokle Wielkie w ciągu drogi woj. nr 304 - dojazd do węzłów na autostradzie A-2 w Trzcielu oraz Nowym Tomyślu”,

-     „Budowę mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 - etap II”.

Wartość całkowita 14 projektów w realizacji wynosi 270,05 mln zł, w tym dofinasowanie 225,80 mln zł.

Podcza uroczsytości uhonorowano pracowników najdłużej pracujących w instytucji.

Galeria zdjęć

Od 20 lat dbają o lubuskie drogi

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!