Szczegóły aktualności:

Pojednanie fundamentem wspólnoty

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 19-05-2019
Pojednanie fundamentem wspólnoty fot. Krzysztof Kubasiewicz

W Filharmonii Gorzowskiej odbyło się II Forum Inspiracji organizowane przez Fundację Przebaczenie i Pojednanie. Dyskutowano m.in. o trudnej sprawie wykorzystywania seksualnego w rodzinie oraz przechodzeniu przez proces pojednania. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak, która otworzyła Forum. – Pojednanie to silny fundament, który pozwala budować wspólnotę. To właśnie pojednanie i przebaczanie sprawiło, że od 70 lat żyjemy w pokoju, w Europie – podkreślała marszałek.

To już druga edycja Forum Inspiracji. Po raz pierwszy Fundacja Przebaczenie i Pojednanie zaprosiła do filharmonii we wrześniu ubiegłego roku. Goście, którzy wypełnili filharmonię po brzegi wysłuchali historii osoby, która od ósmego roku życia była wykorzystywana seksualnie przez własnego brata. Podczas spotkania nie zabrakło także odniesień do głośnego filmu braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła marszałek Elżbieta Anna Polak, która w swoim wystąpieniu podkreślała jak istotne jest pojednanie i przebaczanie w budowaniu pokoju w Europie i na świecie.

- Przez stulecia, kolejne pokolenia Europejczyków konkurowały walcząc ze sobą. Po latach doświadczeń wiemy, że wystarczy po prostu rozmawiać. Ja dostrzegam ogromną potrzebę dialogu. Dzięki tolerancji, pojednaniu i rozmowie powstał ten ważny projekt, jakim jest wspólna Europa. Unia Europejska ma też przepiękne owoce, a jednym z największych sukcesów jest pokój, który trwa już ponad 70 lat. To my jesteśmy tym pokoleniem szczęściarzy i możemy wychowywać nasze dzieci i nasze wnuki w pokoju, a stało się to możliwe dzięki temu, że potrafiliśmy przebaczyć. Dzisiaj chciałabym państwu przekazać przesłanie, które płynie z ust znakomitego brazylijskiego pisarza i poety Paulo Coelho. Autor napisał w jednej ze swoich książek, że „wszystkie błędy będą nam zapomniane, a będziemy oceniani za dobro, które dajemy”. Niech to będzie przesyłanie na dzisiejsze trudne rozmowy. Chce wyrazić swój wielki szacunek dla organizatorów Forum Inspiracji, za to że podejmujecie kontrowersyjne i trudne tematy – mówiła Elżbieta Anna Polak.

W części oficjalnej II Forum Inspiracji głos zabrał także Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego

 - Cieszę się że Forum zawitało do Gorzowa. To tutaj narodziła się ta ważna inicjatywa. Bardzo serdecznie gratuluję organizatorom. Myślę, że to Forum Inspiracji będzie dla każdego z nas taką wskazówką. Państwo zapisaliście w oficjalnym zaproszeniu takie bardzo ważne hasło „Jest jeden świat”, ale każdy ten świat postrzega zupełnie inaczej. Każdy ma własną drogę i takie wydarzenie jest właśnie po to, żeby odnaleźć życiowy drogowskaz. Tego państwu życzę – podkreślił prezydent Gorzowa.

W drugiej części Forum odbył się koncert znakomitego wokalisty Mietka Szcześniaka, który wystąpił z zespołem muzyków.

 

Galeria zdjęć

Pojednanie fundamentem wspólnoty

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!