Szczegóły aktualności:

Podpisano „Porozumienie Mużakowskie"

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 20-05-2019

Współpraca polsko-niemiecka trwa od wielu lat, a jej przykładów jest coraz więcej. W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano dziś jubileusz programu Interreg Polska-Saksonia i podpisano porozumienie dotyczące promocji wpisanego na listę UNESCO Geoparku Łuk Mużakowa. -  W ramach programu Interreg udało nam się pozyskać pieniądze na 11 bardzo ważnych projektów w różnych obszarach. Dzięki środkom unijnym prowadziliśmy także duże kampanie promocyjne lubuskich parków - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Program Interrego Polska-Saksonia opiewa w obecnej perspektywie finansowej na 70 mln euro. Po stronie polskiej po pieniądze może sięgać 10 powiatów z różnych regionów, w tym z województwa lubuskiego  - powiat żarski. Dzięki tym środkom realizowany jest m.in. projekt "Przygoda z Nysą", dotyczący zagospodarowania turystycznego pogranicza polsko-niemieckiego.

- Będziemy starali się, aby utrzymać programy Interreg w przyszłej perspektywie finansowej. Podejmujemy działania, aby ich budżet nie był mniejszy. Te programy są dobrze realizowane i widać ich efekty - przekonywał członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak

Tzw. „Porozumienie Mużakowskie” dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie rozbudowy infrastruktury turystycznej i promocji wpisanego na listę UNESCO Geoparku Łuk Mużakowa. Obejmuje on unikatową w skali europejskiej strukturę geologiczną, powstałą w efekcie działalności lodowców. Park rozciąga się na terenie Polski oraz Niemiec. Pod „Porozumieniem Mużakowskim” podpisały się władze samorządu z powiatu żarskiego, nadleśnictwa oraz organizacje pozarządowe.

O dotychczasowych dobrych doświadczeniach w zakresie wspólnej promocji Województwa Lubuskiego i Saksonii mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak: – Obchodziliśmy w ubiegłym roku w jubileusz współpracy. W Londynie, na zaproszenie władz landu saksońskiego, bezpłatnie prezentowaliśmy nasz polsko-niemiecki park. Cieszył się on olbrzymim zainteresowaniem – tłumaczyła marszałek.

Przypomnijmy, że na terenie województwa lubuskiego działa także program Interreg Brandenburgia-Polska.

Galeria zdjęć

Interreg 15 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!