Szczegóły aktualności:

Jubileusz Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 21-05-2019
Jubileusz Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa  fot. Krzysztof Kubasiewicz

To była prawdziwa muzyczna uczta. Za nami koncert pt. „All That Jazz" organizowany z okazji 15-lecia powołania kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Chciałabym pogratulować uniwersytetowi wspaniałych wykładowców, utalentowanych studentów i absolwentów, o których wie nie tylko region lubuski, ale cała Polska i świat. Z niezwykłą pasją realizują swoje marzenia i projekty muzyczne. Niech rozbrzmiewa jazz – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

21 maja br. podczas koncertu w Zielonogórskiej Filharmonii usłyszeliśmy m.in. Don't You Worry Bout a Thing (S.Wonder), Stella by Starlight (V. Young), Never Will I Marry (F. Loesser). Honorowy patronat nad koncertem objął JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński.

Wykonawcy:
Wokaliści: Beata Bednarz, Paulina Gołębiowska, Elżbieta Samosiuk, Sawa Bańka, Maja Kaczyńska, Katarzyna Kołda, Anna Kurowska, Magdalena Kozinoga, Laura Milaszewska, Małgorzata Tutko, Natalia Zielonka, Katarzyna Młynarczyk, Marcelina Bienkiewicz, Bartosz Deryło, Łukasz Wolski

Artur Majewski – kornet
Adam Jełowicki – kornet
Dariusz Nienadowski – trąbka
Kacper Kłos – trąbka
Patryk Mott – saksofon
Bartosz Pernal – puzon

Wojciech Pruszyński – fortepian
Mariusz Smoliński – Rhodes piano, instr. klawiszowe
Kacper Kolado – instr. klawiszowe
Filip Gąsiorowski – fortepian

Mateusz Serafin – gitara
Maciej Kozioł – gitara

Jakub Olejnik – kontrabas
Maksymilian Staniszewski – kontrabas
Bartosz Kucz – gitara basowa
Wojciech Zatwarnicki – gitara basowa

Przemek Jarosz – perkusja
Piotr Budniak – perkusja
Konrad Moliński – perkusja
Przemek Niemiec – perkusja

Warsztat Jazzowy Wokalny pk. Pauliny Gołębiowskiej i Mariusza Smolińskiego
Warsztat Jazzowy Instrumentalny pk. Bartosza Pernala
Warsztat Wokalny Gospel pk. Beaty Bednarz
Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pd. Jerzego Szymaniuka

Kierunek jazz i muzyka estradowa

Kierunek Jazz i muzyka estradowa został powołany w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w 2004 roku. Oferuje studentom zajęcia z teorii muzyki jazzowej, historię jazzu oraz szeroki wybór zajęć praktycznych. Przeznaczony jest dla przyszłych instrumentalistów, wokalistów i aranżerów w zakresie muzyki jazzowej i popularnej. Instrumentaliści mają do wyboru naukę w klasach fortepianu, trąbki, saksofonu, puzonu, perkusji, gitary i kontrabasu.

Kierunek Jazz i muzyka estradowa jest jednym z kilkunastu kierunków w Polsce o podobnym profilu kształcenia. Co roku przybywają studenci niemal z całego kraju, którzy chcą̨ poszerzać́ swoją wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonych pedagogów w klasie wokalnej i licznych klasach instrumentalnych. Jako zaletę̨ studiowania w Zielonej Górze studenci wskazują̨ często na zajęcia związane z grą zespołową w uniwersyteckim big bandzie – orkiestrą, która dała początek wszelkim działaniom edukacyjnym związanym z jazzem w Zielonej Górze, działaniom, których zwieńczeniem było powstanie 15 lat temu kierunku jazz i muzyka estradowa.

Wielu absolwentów kontynuowało naukę na studiach magisterskich w akademiach muzycznych w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Gdańsk). Obecnie są absolwentami kierunków jazzowych w kraju, a także studiów za granicą (np. Michał Nienadowski studiował w Danii, Tomasz Szczepaniak w Holandii).  Absolwenci zielonogórskiego kierunku jazzowego dzisiaj są muzykami profesjonalnymi, aktywnie biorą udział w życiu muzycznym, są liderami swoich zespołów, liderami kilku nowych big bandów działających w Polsce (m.in. Bartosz Pernal, Kacper Wojtkowiak, Damian Kaczmarek), autorami projektów, są też nauczycielami muzyki (w specjalności muzyka jazzowa) w różnych instytucjach, powracają także do Zielonej Góry i pracują obecnie jako wykładowcy w Instytucie Muzyki (m.in. Paulina Gołębiowska, Bartosz Pernal, Wojciech Pruszyński, Mariusz Smoliński, Łukasz Matuszewski, Piotr Stepek).

Galeria zdjęć

Jubileusz Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!