Szczegóły aktualności:

Laur Naukowca

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 22-05-2019
Laur Naukowca fot. Krzysztof Kubasiewicz

22 maja br. w Lubuskim Teatrze odbyła się Gala „Laur Naukowca”. To wydarzenie cykliczne, organizowane przez Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Laureatom pogratulowała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Z wielką przyjemnością patronuję temu wydarzeniu. To już piąta gala, więc świętujemy dziś mały jubileusz. Samorząd województwa wspiera lubuskie uczelnie, szczególnie Uniwersytet Zielonogórski. Wspieramy, ponieważ oczekujemy wartości dodanej, zwrotnej dla naszego regionu - mówiła marszałek.

- Fundamentalne znaczenie ma rozwój zielonogórskiej uczelni i wszystkich ważnych kierunków i specjalizacji, które są niesłychanie ważne w rozwoju gospodarczym naszego regionu. Uważam, że powinnością samorządu województwa jest partnerskie podejście. Dlatego dokładamy się do niektórych kierunków – kierunku lekarskiego – 3 mln zł rocznie. W ten podziałek sejmik województwa przyjął uchwałę, w której zapisano 50 tys. zł na przygotowanie nowego kierunku – inżynierii lotnictwa.

Marszałek wspomniała, że dziś w Parku Naukowo-Technologicznym rozpoczęła działalność placówka Polskiej Akademii Nauk Oddział Centrum Badań Kosmicznych. Będą tam laboratoria badawcze, wdrażające innowacyjne projekty z zakresu technologii satelitarnych, robotyki czy medycyny kosmicznej. - Naszym celem jest wspieranie genialnych pomysłów, naszych naukowców, absolwentów i studentów. Chciałabym, żebyście tutaj wybrali swoje miejsce na ziemi, żebyście tu w regionie lubuskim chcieli zakładać rodziny, prowadzić firmy i żyć - mówiła marszałek. 

Marszałek dodała, że w naszym regionie realizowany jest specjalny program dla młodych. Już trzeci rok młodzi Lubuszanie mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizowanie swoich inicjatyw. W ubiegłym roku było ogromne zainteresowanie, wpłynęło 700 wniosków. 
Obecnie trwają prace nad ważnym przedsięwzięciem. - Tworzymy sieć innowacyjnych start-upów, właśnie dla takich laureatów, którzy dziś będą odbierać nagrody, aby mieli dobre warunki do działania. Życzę wam nowych wyzwań i śmiałych marzeń, które się rodzą w waszych głowach. Na koniec chciałabym zapewnić o przychylności samorządu i przekazać wam, że budujemy w regionie lubuskim zieloną krainę nowoczesnych technologii, wybierzcie region lubuski - mówiła.

Podczas uroczystości nagrodzono prężnie działające Koła Naukowe i Organizacje Studenckie, które mają wpływ na rozwój naukowy oraz społeczny grona akademickiego. W tym roku wręczono nagrody w dziewięciu kategoriach za najlepsze projekty realizowane w roku akademickim 2018/2019. 

LISTA LAUREATÓW – V GALA LAUR NAUKOWCA

  1. Międzynarodowy Projekt Roku – Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks

  2. Rozwój Kultury - Koło Naukowe Germanica

  3. Mobilność Studencka – Akademicki Związek Motorowy

  4. Innowacyjny Projekt Roku – Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej

  5. Społeczny Projekt Roku – Koło Naukowe Pedagogiki Opiekuńczej

  6. Opiekun Roku Koła Naukowego – dr inż. Katarzyna Arkusz – opiekun Kła Naukowego BiomedUZ _Wydział Mechaniczny UZ

  7. Naukowy Projekt Roku - Studenckie Koło Nauk Penalnych

  8. Przedsiębiorcze Koło Naukowe - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland Oddział Zielona Góra

  9. I Nagroda Honorowa - Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego

  10. II Nagroda Honorowa - Klub Muzyczny x Demon Zielona Góra

Ideą Gali jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego, propagowaniem działalności naukowej oraz budowanie dialogu pomiędzy uczelnią, organizacjami i firmami zewnętrznymi. Gala Laur Naukowca jest wydarzeniem, które tworzą studenci, dzięki czemu wpisała się ona na stałe w kalendarz imprez akademickich. Ważne jest, aby promować aktywność studencką oraz młodych naukowców, zachęcając ich do dalszego rozwoju naukowego. Przedsięwzięcie jest skierowane m.in. do aktywnych studentów oraz do kadry naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Galeria zdjęć

Laur Naukowca

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!