Szczegóły aktualności:

Rusza kolejny etap modernizacji zielonogórskiej biblioteki

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 23-05-2019

Wojewódzka biblioteka w Zielonej Górze w tym roku realizuje dwa projekty: jeden dotyczy likwidacji barier architektonicznych, drugi remontu i zakupu wyposażenia działu magazynu na V piętrze. 23 maja w zielonogórskiej bibliotece odbyła się konferencja prasowa. O szczegółach dotyczących tych zadań mówili: wicemarszałek Łukasz Porycki, dyrektor Andrzej Buck oraz Bogdan Adamczewski – Kierownik Administracji.      

- To kolejny etap modernizacji i remontu biblioteki. Wiem, że dyrektor marzył, aby zrobić to w jednym dużym projekcie, ale nie udało się i robimy to w etapach. To ważne projekty, ważna jest zmiana estetyki tego obiektu – mówił wicemarszałek.

Pierwszy z nich dotyczy „Likwidacji barier w korzystaniu z usług Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze poprzez remont zespołu wejściowego z podjazdem dla wózków i wymianę windy osobowej”. Całość zadania obejmuje remont zespołu wejściowego z podjazdem dla wózków i wymianę windy osobowej. Zakres szczegółowy prac: wymiana windy, remont podjazdu i wymiana drzwi automatycznych. Całkowita kwota  dofinansowania: 433.172,27 zł, w tym dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej 175,000,00, zł, wkład własny Urząd Miasta Zielona Góra: 128,543,00 zł, wkład własny z budżetu województwa: 128,543,00 zł. Termin zakończenia zadania: 30 listopada 2019 r.

Natomiast projekt pt. „Remont i zakup wyposażenia do Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych Biblioteki Norwida w Zielonej Górze – II etap” obejmuje: wykonanie modernizacyjnych robót remontowo-budowlanych w magazynie książek na V piętrze w zakresie demontażu starych płytek pcv, przygotowania podłoża pod regały, położenia wykładziny obiektowej pcv na podłodze, wymiany drzwi, montażu nowych opraw oświetlenia oraz likwidacji istniejących okładzin drewnianych na ścianach i malowania ścian i sufitów. Na wyposażenie magazynu zakupione i zamontowane zostaną przesuwne i stacjonarne regały na książki.
Całkowita wartość projektu 375 000,00 zł w tym: dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 000,00 zł, wkład własny 75 000,00 zł w tym: z budżetu województwa 37 500,00 zł, Urząd Miasta Zielona Góra 37 500,00 zł           

- Te projekty to kolejny etap idei, jaka przyświeca zespołowi biblioteki – dokończmy modernizację Norwida. Budynek biblioteki powstał w 1975 r. My staramy się go zmienić. Chcemy poprawić, zmodernizować i zrewitalizować nie tylko naszą ofertę, ale również przestrzeń – mówił dyrektor Andrzej Buck.    

Celem projektów jest stworzenie optymalnych warunków do prowadzenia działalności kulturalnej, a w szczególności wygodniejszy dostęp do księgozbioru, optymalny sposób jego przechowywania, szybsze udostępnianie czytelnikom, poprawa komfortu i bezpieczeństwa korzystania ze zbiorów biblioteki.

Przypomnijmy, w lutym br. odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego i unowocześnionego Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych Biblioteki Norwida w Zielonej Górze na IV piętrze.Projekt obejmował zakup i montaż nowoczesnych regałów w zabudowie, przesuwanych systemem korbowym oraz dostosowanie przestrzeni do obowiązujących standardów bezpieczeństwa i ochrony zbiorów poprzez malowanie ścian, wymianę powierzchni podłogi, a także wymianę drzwi wejściowych. Zakupiono i zamontowano nowoczesne regały przesuwne z systemem korbowym, ułatwiającym obsługę użytkowników i pracę wszystkich pracowników Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych, nowe systemy zapewniają optymalizację i bezpieczeństwo pracy, usprawniają udostępnianie zbiorów. Dopełnieniem całości prac remontowych było malowanie ścian i sufitu Magazynu, które wpłynęło korzystnie na estetykę całego Działu. 

Galeria zdjęć

Konferencja prasowa - modernizacja biblioteki w ZG

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!