Szczegóły aktualności:

VII Lubuski Sejmik Dziecięcy

Małgorzata Tramś-Zielińska | Młodzi On-Life | 03-06-2019

„Warto być mieszkańcem Unii Europejskiej” – pod takim hasłem obradowali młodzi radni w ramach VII Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego, który odbył się 3 czerwca w Zielonej Górze. W obradach wzięło udział 28 młodych Lubuszan. Radni złożyli ślubowanie i odebrali zaświadczenia potwierdzające objęcie mandatu. Działania radnych obserwowali młodzi dziennikarze, których prace wezmą udział w konkursie.

Obrady prowadziła przewodnicząca sejmiku Wioleta Haręźlak, która opowiedziała o roli radnych i zadaniach sejmiku województwa. Młodzi radni otrzymali z rąk wicemarszałka Łukasza Poryckiego zaświadczenia o wyborze radnego lubuskiego sejmiku dziecięcego. Wcześniej, podzieleni zostali na 5 klubów, których zadaniem było wypracowanie argumentów potwierdzających tezę, że warto być mieszkańcem Unii Europejskiej.

Lubuski Sejmik Dziecięcy obradujący w roku jubileuszu 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej przyjął uchwałę w sprawie wskazania argumentów popierających tezę: warto być mieszkańcem Unii Europejskiej. Młodzi radni uznali, że warto być mieszkańcem Wspólnoty Europejskiej, ponieważ:

1) dzięki UE młodzi ludzie mogą studiować za granicą,
2) UE wspiera różnorodność kultur,
3) dzięki dofinansowaniu z UE rolnicy mają środki finansowe na rozwój swoich gospodarstw,
4) są otwarte granice,
5) dzięki UE można mieszkać i pracować w każdym państwie UE,
6) dzięki UE mamy zapewnione większe bezpieczeństwo,
7) łatwo można przemieszczać się w obrębie UE,
8) inwestycje są dofinansowywane ze środków unijnych,
9) Europa udziela pomocy humanitarnej oraz wspomaga rozwój na całym świecie,
10) UE chroni oszczędności swoich obywateli oraz pomaga im dochodzić swoich praw.

Sesja odbyła się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Celem sejmiku jest przekazanie uczniom praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu samorządu oraz przybliżenie zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Lubuskiego. Uczniowie mieli okazję wziąć czynny udział w obradach, wcielając się w rolę radnych województwa lubuskiego. Celem było zwiększenie umiejętności uczniów w zakresie współpracy, negocjacji, argumentowania i podejmowania decyzji, a także przybliżenie sposobów funkcjonowania organu uchwałodawczego samorządu województwa. Młodzi radni zapoznali się z pracą samorządu województwa: jego strukturami i zadaniami.

Radna województwa Aleksandra Mrozek pogratulowała młodym radny dojrzałości i dyscypliny. - Jesteście przedstawicielami młodych Lubuszan. Jestem pod wrażaniem waszej wiedzy, zaangażowania, mądrości i poważnego podejścia do tematu. Życzę wam tej aktywności, a zbliżające się wakacje niech przyniosą zasłużony wypoczynek – mówiła radna.  

Młodym radnym podziękowała także przewodnicząca Wioleta Haręźlak. - Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej dyscypliny i pracowitości. Dziękuję za wasz spokój i oponowanie. Dziękuje za głosowania, że potraficie samodzielnie myśleć i podejmować mądre decyzje. Życzę wam, abyście już w dorosłym życiu zasiedli tu w tej sali jako radni województwa. Nie żegnam się z wami, ale mówię do zobaczenia. Życzę wam pięknych i bezpiecznych wakacji, żebyście mogli nawiązywać przyjaźnie, zwiedzać i podróżować – mówiła przewodnicząca.  

Młodzi Lubuszanie w roli dziennikarzy
Przed sesją uczniowie odbyli warsztaty dziennikarskie, które poprowadziły dziennikarki pracująca na co dzień w radiu – Agnieszka Der z RMF Maxxx oraz Karina Nicińska z Radia Plus Zielona Góra. Dzieci dowiedziały się na czym polega zbieranie i przetwarzanie informacji dla potrzeb materiału radiowego oraz jak się nagrywa i montuje materiał dźwiękowy do serwisu radiowego.

Podczas sesji, 30 uczniów-dziennikarzy przygotowywało pisemnie relacje z obrad Sejmiku. Wszystkie prace pisemne zostaną ocenione przez jury, a najlepsze trzy prace zostaną umieszczone na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

Galeria zdjęć

Sejmik Dziecięcy 2019

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!