Szczegóły aktualności:

O zmianach w planie gospodarki odpadami

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 10-06-2019

10 czerwca br. w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie Aktualizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami wraz z Planem Inwestycyjnym w zakresie odpadów komunalnych. W spotkaniu uczestniczyli: marszałek Elżbieta Anna Polak, wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn oraz przedstawiciele gmin i firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów.   

Departament Ochrony Środowiska od dłuższego czasu przyjmował wnioski. Konsultacje były prowadzone twarzą w twarz z bezpośrednimi zainteresowanymi, zarówno z gminami jak i firmami, które w naszym regionie prowadzą działalność w tym zakresie.

- To niezwykle ważne z punktu widzenia odpowiedzialności samorządu województwa, ponieważ dokument ten przyjmuje sejmik, a pod obrady kieruje zarząd województwa. Jest to niesłychanie wielka odpowiedzialność, bo często spotykam się z zarzutami, gdy już funkcjonuje jakaś instalacja, a nie działa to dobrze na środowisko i jest problematyczne dla mieszkańców. Chciałam się z Państwem spotkać, aby wysłuchać Państwa wniosków i autentycznych potrzeb, ponieważ zaniepokoił mnie wzrost przerobu na niektórych instalacjach. Zastanawiam się czy społeczności lokalne i rady gmin o tym wiedzą. Nie chciałabym, aby nasze piękne województwo było śmietnikiem Europy. Trzeba doskonalić to co mamy, aby było nowoczesne, aby nie oddziaływało szkodliwie na środowisko. Nie chcę, abyśmy zarabiali na odpadach, żebyśmy byli składowiskiem dla Niemców. To nie jest argument, że my chcemy zarabiać, bo tak powiedział mi jedne z wójtów. My mamy spełniać potrzeby naszych mieszkańców – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.      

Podczas spotkania rozmawiano o obowiązującym i projektowanym podziale województwa na regiony. Omówiono także inwestycje zgłoszone do Planu Inwestycyjnego m.in. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz planowane inwestycje - Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).

Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Artur Malec przypomniał prace nad Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami. W maju 2018 r. rozpoczęły się prace nad aktualizacją tego planu. W tym czasie odbyły się konsultacje. - Po konsultacjach większość z Państwa opowiedziała się za podziałem na 4 regiony. W ogólnopolskich rozmowach pojawił się pomysł, aby cała Polska była jednym regionem. Minister obiecywał, że ustawa wejdzie w życie w czerwcu br., ale póki co nie wiadomo kiedy to się stanie – mówił dyrektor A. Malec.   

Podczas spotkania roboczego każdy miał okazję zabrać głos w dyskusji: Inneko Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.: inwestycje w ochronę środowiska są cały czas potrzebne. Realia zderzają się z rzeczywistością. Lepiej segregujemy odpady, ale nieselektywna zbiórka też się zwiększa.
Robert Paluch: bez kwatery nasza działalność za chwilę będzie niemożliwa. Obserwujemy niepokojące zmiany. Jest źle i chyba lepiej nie będzie.
Zakład Unieszkodliwiania odpadów Komunalnych CZG-12, Sulęcin: Problemem jest wzrost opłaty środowiskowej z 70 zł do 270 zł. Połowa z tych środków wraca do gminy. Zgłaszaliśmy ten problem, ale na razie bez skutku. Chętniej wprowadza się nowe opakowanie niż te z recykling. Za moment będzie coraz większe niezadowolenie społeczne z powodu opłat za odpady.
ZOO Marszów: informacja, że plan może być uchwalony we wrześniu bardzo mnie cieszy. Ja zagospodaruję każdą ilość pieniędzy. Moce przerobowe instalacji są przeszacowane, nieadekwatne do potrzeb. Te instalacje, które funkcjonują wymagają modernizacji. Trzeba zwiększać moce przerobowe, bo na wszystkich instalacjach są na wyczerpaniu. Nigdy nie mieliśmy planów, aby obsłużyć całe województwo. Ilość odpadów wzrasta i nie mamy się, co oszukiwać, że będzie inaczej. Tych odpadów będzie coraz więcej i to będą to nasze lubuskie odpady.
ZUO International Sp. z o.o., Kunowice: W planach mamy rozbudowę kompostowniodpadów zielonych i wiele innych inwestycji. Widzimy potrzebę zagospodarowania odpadów budowlanych, są one wymieszane z innymi i zdarza się, że niszczą nam maszyny. Musimy sobie odpowiedzieć także na pytanie, co z migracją odpadów? Uważam, że przede wszystkim dyscyplina i etyka zawodowa.
PreZero Services Zachód Sp. z o.o., Kiełcz Nowa Sól: Wydajność instalacji wynosi 93 proc. Jakość surowców jest niezadawalająca. To co trafia, nie da się w racjonalny sposób zagospodarować.
Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Zielona Góra: Potwierdzam, że jest coraz więcej odpadów. Coraz więcej będziemy zasypywani odpadami. Bogacimy się i to jest jedna z konsekwencji.
USKOM Stypułów, gm. Kożuchów: Jesteśmy zwykłym przedsiębiorstwem komunalnym. Nasze składowisko dostaliśmy w spadku po gminie. Tam trafiały odpady bez obróbki, celem naszym jest, aby wyrównać kwatery. Mamy przygotowany projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Chcielibyśmy wygaszać to składowisko, w racjonalny sposób je zamknąć. Składowisko ma kapitalną lokalizację – 5 km od zabudowań.
Gmina Łagów: śmieci zostawiają też turyści i też musimy się z tym liczyć. Trzeba nad tymi śmieciami zapanować.

Na koniec zwrócono uwagę na dwa największe problemy: wzrost ilość odpadów rośnie oraz jakość selekcji. W 2015 r. oczekiwana selekcja wynosiła 18 proc., w przyszłym roku wynosi 50 proc.  

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że spotkanie miało charakter roboczy. – Będziemy prezentować nasz plan gospodarki odpadami i zmiany, które są proponowane podczas Zrzeszenia Wójtów i Burmistrzów.

Galeria zdjęć

O zmianach w planie gospodarki odpadami

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!