Szczegóły aktualności:

Porozumienie ws. „ODRA VELO - ODER VELO” podpisane

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 14-06-2019

14 czerwca br., podczas Forum Regionów Partnerskich „Rowerem po regionach” uroczyście podpisano porozumienie partnerskie dotyczące projektu „ODRA VELO - ODER VELO”. Chodzi o stworzenie koncepcji realizacji przyszłych inwestycji w zakresie turystyki rowerowej, promocję tych działań oraz uruchomienie mobilnej aplikacji dla użytkowników tras rowerowych. Porozumienie podpisali członkowie zarządu województwa, Marcin Jabłoński i Tadeusz Jędrzejczak.

Po stronie partnerów porozumienie dotyczące projektu "Odra Velo – Oder Velo Budowa systemu informacji turystycznej dla rozwoju infrastruktury rowerowej na pograniczu polsko - niemieckim podpisali: Ellen Rußig, Geschäftsführerin Seenland Oder-Spree e.V2. oraz Krzysztof Poczekaj, zastępca dyrektora RDLP w Zielonej Górze ds. Gospodarki Leśnej

Podczas Forum Regionów Partnerskich, które odbywa się pod hasłem "Rowerem po regionach" i jest częścią tegorocznych obchodów Święta Województwa Lubuskiego, członek zarządu, Marcin Jabłoński podkreślał, że infrastruktura rowerowa i turystyczna, muszą iść w parze. Dodał, że projekty realizowane na pograniczu są niezwykle ważne, ze względu na swój zasięg oraz różnorodność.

- Przed chwilą wysłuchaliśmy bardzo rzeczowej prezentacji z partnerskiego regionu Hainan. 10 lat temu miałem przyjemność odwiedzić tę malowniczą wyspę. Perspektywa dziesięciu lat pozwala zauważyć nieprawdopodobne zmiany - nie tylko infrastrukturalne - jakie zaszły u naszych partnerów. Dodam, że prosto na Forum Regionów Partnerskich przyjeżdżam ze spotkania z inwestorami z Chin, którzy prężnie działają w naszym regionie. Co ciekawe, wczoraj do woj. lubuskiego wrócili przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządu województwa, którzy wzięli udział w misji gospodarczej do Chin. To pokazuje, że szukamy możliwości kooperacji na wielu płaszczyznach. Cieszę się, że dzięki takim działaniom i wymianie doświadczeń realizowane są ważne, wspólne projekty, nie tylko turystyczne, ale też związane z biznesem i szeroko pojętym rozwojem gospodarki - wyjaśnił członek zarządu Marcin Jabłoński.

O tym, jak ważny jest międzynarodowy charakter tego wydarzenia, przypomniał członek zarządu, Tadeusz Jędrzejczak.

- Przypomnę, że rok temu Departament Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia dużego projektu, na ponad 2 mln euro, który miał zakończyć się przygotowaniem m.in. aplikacji mobilnej, która sprawi, że w nowoczesny sposób będziemy mogli korzystać z infrastruktury rowerowej po obu stronach Odry. To dzisiejsze porozumienie świadczy o tym, że działania zarządu województwa są skuteczne oraz konsekwentne. Z tego miejsca chcę podziękować przyjaciołom z partnerskiego Le Lot. Gościliśmy u Was w ubiegłym roku i te międzynarodowe doświadczenia, także znajdują odzwierciedlenie w tym ważnym rowerowym projekcie - zaznaczył Tadeusz Jędrzejczak.

Celem przygotowywanego projektu „ODRA VELO - ODER VELO”, będzie stworzenie bazy rozwoju sieci szlaków turystyki rowerowej na pograniczu polsko - niemieckim ze wskazaniem ścieżek regionalnych przebiegających w powiatach i gminach oraz powiązanych z projektowanymi i istniejącymi trasami rowerowymi w Niemczech i województwach ościennych dla Lubuskiego wraz z wdrożeniem aplikacji mobilnej, w partnerstwie ze Związkiem Turystycznym Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie. Projekt nie obejmuje dużych działań infrastrukturalnych ani opracowania dokumentacji budowlanych.

Główne elementy projektu:

  1. PROMOCJA

Działania związane z promocją projektu oraz efektów jego wdrażania, zakup infokiosków.

 

  1. INWENTARYZACJA

Określenie długości i przebiegu tras rowerowych w województwie lubuskim z wykorzystaniem istniejących i planowanych ścieżek rowerowych, dróg publicznych oraz dróg leśnych.

 

  1. KONCEPCJA

Koncepcjabędzie służyć do realizacji przyszłych inwestycji w zakresie rozwoju turystyki rowerowej na terenie województwa lubuskiego i ma skłonić gminy i powiaty do wspólnych projektów w oparciu o opracowaną koncepcję dotyczącą głównych szlaków/tras.

 

  1. APLIKACJA MOBILNA DLA UŻYTKOWNIKÓW TRAS ROWEROWYCH

Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy otrzymają informacje na temat wybranych obiektów, produktów i atrakcji turystycznych województwa lubuskiego oraz możliwości uprawiania turystyki rowerowej w regionie.

 

 

Galeria zdjęć

Podpisanie Porozumienia – Projekt Odra Velo

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!