Szczegóły aktualności:

Wspólne, radosne świętowanie! (wideo)

Marzena Toczek | Młodzi On-Life | 15-06-2019

Sport, nowoczesne technologie, ekologia, natura i mnóstwo pozytywnej energii - to wszystko czekało na Lubuszan na zielonogórskim rynku! W upalnej atmosferze bawiliśmy się dzisiaj podczas Święta Województwa Lubuskiego. - To było wspólne, radosne świętowanie! Lubuskie jest tak różnorodne, że każdy na pewno znalazł coś dla siebie - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

O Lubuskiem już od rana głośno było w całej Polsce. A to za sprawą programu Dzień Dobry TVN, w którym marszałek Elżbieta Anna Polak zapraszała do najpiękniejszego regionu świata, a my chwaliliśmy się tym, co mamy najlepsze - także pogodą, która - jak podkreślał prezenter Maciej Dolęga, jest w Lubuskiem jak zawsze doskonała.
Tegroczne święto województwa to także okazja do świętowania 30-lecia wolnej, odrodzonej Polski. Na wszystkich urodzonch w roku 1989 oraz wszystkich młodych duchem czekało mnóstwo atrakcji. Zielonogórska Wataha pokazała na czym polega gra w futbol amerykański. Pokaz karate zaproponował Klub Karate Kontra Żary. Dla miłośników muzyki przygotowaliśmy specjalne warsztaty. W naszym jubileuszowym namiocie obejrzeć można było także pokaz ratownictwa medycznego. Prezentowały się także stowarzyszenia a wzrok przykuwała wystawa zdjęć: jak zmienił się region i Polska od 1989 r.
Świętuowaliśmy także na sportowo. SalsaFIT i Bachata, jumping (tramopliny), spotkanie z Bartoszem Czajkowskim - zielonogórzaninem, triathlonistą-amatorem, pierwszym Lubuszaninem, który wystartował w IronMan oraz maraton na rowerach stacjonarnych - to tylko niektóre atrakcje, które na was czekały.
To jednak nie wszytko. Na zielonogórskim rynku pokazaliśmy to, co w Lubuskiem najlepsze. W kosmiczną podróż przez nowoczesne technologie zabrali nas przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Parku Naukowo-Technologicznego. Lasy Państwowe oraz Zespół Parków Krajobrazowych przeprowadziły warszaty wytwarzania papieru czerpanego. U pszczelarzy mogliśmy dowiedzieć się jak powstaje miód, co jeszcze dają nam poszczoły, a także uraczyć się prawdziwym miodem wprost z ula.
W tym roku świętujemy także 15 lat obecności Polski w Unii, dlatego na zielonogórskim rynku czekały na Was punkty informacyjne.

PROGRAM:

W godz. 10.00 - 17.00 na deptaku w Zielonej Górze będzie można spotkać się z podróżnikami, podczas III Festiwalu Podróżników National Geographic.

Goście: 10.00 – 11.00 Jasiek Mela (zdobywca dwóch biegunów, uczestnik wypraw górskich; zdobywa szczyty mimo amputowanej ręki i nogi, założyciel fundacji Poza Horyzonty),

11.15 – 12.05 Pojechana – Aleksandra Świstow (blogerka, podróżniczka, pisarka; mieszkała w Chinach, Alpach, przez 15 miesięcy podróżowała dookoła świata),

12.15 – 13.15 Las w Nas - Piotr Horzela i Magdalena Bębenek (lasy pokrywają połowę powierzchni województwa lubuskiego, ale co o nich wiemy? Razem z Piotrem i Magdą wybierzemy się do lasu, przyjrzymy się temu czym jest, co nas z nim łączy w życiu codziennym i w jaki sposób czerpiemy o nim wiedzę),

13.30 – 14.30 Mateusz Waligóra (pierwszy człowiek, który przeszedł pustynię Gobi, na koncie ma też m.in. rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów oraz samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Routew Australii Zachodniej),

14.45 – 15.45 ZnajKraj – spotkanie z Szymonem Nitką (blogerem, który przemierza świat na rowerze, zimą biega turystycznie na nartach, na rowerze, zwiedził także Lubuskie),

16.00 – 17.00 Busem Przez Świat – Ola i Karol Lewandowscy (od 8 lat podróżują po świecie starym kolorowym busikiem, w sumie odwiedzili już ponad 50 państw na 5 kontynentach, wydając dziennie średnio jedynie 8 USD.

Więcej festiwalowych atrakcji:

13.00 – 15.30 Kwiaciarnia Grafiki - Koszulki Festiwalowe. Podczas trwania festiwalu każdy będzie mógł stworzyć swoją własną koszulkę z Kwiaciarnią Grafiki.

Dla dzieci:

11.00 – 13.00 Globtroterek - RODZINNA GRA FESTIWALOWA pt. TAJEMNICZY BACHUSIK

Do Zielonej Góry przybył Tajemniczy Bachusik! Nikt dokładnie nie wie jak wygląda, jak się nazywa i co trzyma w tajemniczym skarbcu. „Coś niecoś” o Bachusiku wiedzą postacie znane z książek dla dzieci. Trzeba zatem dotrzeć do Baby Jagi, Kopciuszka, Rycerza, Złej Królowej i Czarodzieja, wykonać zadania, zdobyć wskazówki i kod do skarbca. Dzięki temu można namierzyć Tajemniczego Bachusika i zgarnąć nagrodę! Szykuje się świetna zabawa!

Więcej informacji o Festiwalu znajdziecie TUTAJ - http://travelery.national-geographic.pl/festiwal-zielona-gora

 

10.00-16.00 Miasteczko sportu przy parkingu przy księgarni Św. Antoniego.

10.00 – 13.00 maraton rowerowy,

13.00 – 14.00 pokaz i lekcje tanga,

15.00 SalsaFIT i Bachata,

15.00 – 16.00 Jumping (trampoliny). A także spotkanie z Bartoszem Czajkowskim, zielonogórzaninem, triathlonistą-amatorem, pierwszym Lubuszaninem, który wystartował w Mistrzostwach Świata IronMan oraz minimiasteczko rowerowe.

10.00-17.00 „Rocznik ’89 zgłoś się” – spotkania na deptaku – działania związane z jubileuszem 30-lecia wolnej Polski i 15-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej. Stoiska stowarzyszeń oraz wystawa zdjęć: jak zmienił się region i Polska od 1989 r.

#LubuskieChallenge - happening muzyczny z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz ekspozycja wystawy prezentującej zmiany w regionie dzięki środkom unijnym.

10.00 – 17.00 Lubuskie od Kuchni – festiwal kulinarny z produktami regionalnymi.

10.00 – 17.00 stoiska: Centrum Badań Kosmicznych oddział lubuski, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, stoisko landu Brandenburgii i Europa Direct, stoisko fundacji Black Butterfly Ewy Minge,

12.00-18.00 Spacer po winiarskich piwnicach

15.00 - biblioteka im. Norwida: uroczysta sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego

Namiot Zielonogórskiego Festiwalu Kina i Teatru (impreza dodatkowa). Festival Cafe godz. 13.00 – Spotkanie z Waldemarem Matuszewskim i Jackiem Zienkiewiczem; 15.00 – 17.00 – Festiwal dzieciom i rodzicom: Film w komiksie, czyli co kręci młodzież (deptak)

Koncerty: 17.00 – 18.30 Bethel, 18.30 – 20.00 Piotr Bukartyk, 20.30 – 22.00 HappySad (scena przy Ratuszu)Galeria zdjęć

Święto Województwa Lubuskiego 2019

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!