Szczegóły aktualności:

Walka o dodatkowe pociągi na Pol'and'Rock

Marzena Toczek | Marszałek | 19-06-2019

- Otrzymaliśmy odpowiedź od prezesa Przewozów Regionalnych oraz od prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w sprawie apelu o wzmocnienie przewozów na Pol’and’Rock Festival – poinformowała podczas briefingu prasowego marszałek Elżbieta Anna Polak. - Prezes UTK popiera naszą decyzję w 100%. Zaskakująca jest odpowiedź prezesa PR, który najpierw krytykuje nasze działania, a w kolejnym zdaniu zapewnia o swojej otwartości na współpracę w celu wzmocnienia składów pociągów w okresie trwania festiwalu.

Przypomnijmy, 11 czerwca br. marszałek Elżbieta Anna Polak wystosowała list do prezesa spółki Przewozy Regionalne, w którym apelowała o dodatkowe wzmocnienia planowych składów oraz uruchomienie dodatkowych kursów wahadłowych na newralgicznych odcinkach dojazdowych do stacji w Kostrzynie. Na apel ten w pierwszej kolejności odpowiedzieli marszałkowie: pomorskiego – Mieczysław Struk, zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz oraz wielkopolskiego – Marek Woźniak. Wiem, że rozmowy w sprawie dodatkowych połączeń prowadzi także marszałek kujawsko-pomorski oraz mazowiecki.  Za tę solidarność samorządowcom podziękowała marszałek Elżbieta Anna Polak:- Bardzo sobie cenię współpracę marszałków. Samorządy mogą na siebie liczyć. Mam więc nadzieję, że również inne województwa dołączą do apelu naszego, ale przede wszystkim Jurka Owsiaka – podkreślała.

Poinformowała także, o odpowiedzi na apel od Wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego Radosława Pacewicza, który w pełni popiera apel marszałek oraz działania podjęte przez samorządowców.

– Kolej jest najbezpieczniejszym i najbardziej predystynowanym środkiem  transportu do zapewnienia przewozu uczestników wszelkiego rodzaju imprez masowych. (…)Kierując się bezpieczeństwem publicznym wskazuję również potrzebę wcześniejszego zabezpieczenia odpowiedniej rezerwy taborowej, a także rozważenia zawarcia odpowiednich porozumień i uruchomienia dodatkowych relacji, uwzględniających zapotrzebowanie społeczne – czytamy w piśmie.
Zobacz list: TUTAJ

Na apel odpowiedział także prezes spółki Przewozy Regionalne Krzysztof Zgorzelski. - Prezes PR najpierw krytykuje nasze działania i troskę związaną z zapewnieniem bezpiecznego transportu na festiwal, podkreśla, że są to niepotrzebne wydarzenia medialne, wzywa marszałka województwa lubuskiego do zaprzestania działań szkodzących spółce. Jest to dla mnie dużym zaskoczeniem, szczególnie, ze w kolejnym zdaniu zapewnia o swojej otwartości na współpracę w celu wzmocnienia składów pociągów w okresie trwania festiwalu – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Dodaje także, że Lubuskie, ale też inne samorządy, mocno wspierają transport kolejowy. - Zawsze namawialiśmy mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Wzmacniamy ten transport poprzez kolejne inwestycje w infrastrukturę, ale dopłacamy także co roku 45 mln zł (tylko w 2018 r.) do Przewozów Regionalnych. Kupujemy również nowy tabor, ale gdy jest potrzeba nie możemy liczyć na przewozy regionalne – dodaje. Zobacz list od prezesa PR: TUTAJ

Lubuskie prowadzi rozmowy z regionalnym oddziałem PR. Jak podkreśla marszałek, samorząd chce aby uczestnicy bezpiecznie dotarli do samego Kostrzyna. Jak poinformował dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji, Sławomir Kotylak, do tej pory Lubuski Oddział PR nie był w stanie przedstawić oferty taborowej, ani liczby dodatkowych połączeń. - W rezultacie po rozmowach ustalono, że do środy, do godz. 12:00 zostanie nam przedstawiona oferta handlowa, która ma wzmocnić połączenia pomiędzy Zieloną Górą i Kostrzynem oraz między Gorzowem oraz Krzyżem i Kostrzynem – wyjaśnił.

Zapisz się do naszego newslettera!