Szczegóły aktualności:

Wyprzedzić cukrzycę - Medkol badał w urzędzie

Małgorzata Tramś-Zielińska | Zdrowie | 25-06-2019

25 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim, w sali prasowej w godz. 8.00-10.00 można było skorzystać z kwalifikacji do programu „Wyprzedzić cukrzycę - Wczesne wykrywanie i zapobieganie cukrzycy w populacji osób powyżej 15 roku życia”. Zdrowie zależy od nas samych i od profilaktyki. Warto skorzystać z darmowych badań” – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak

Pierwszy etap polegał na przeprowadzeniu ankiet kwalifikujących do włączenia do programu (ocena ryzyka wystąpienia cukrzycy FINDRISK). Dopiero w kolejnych etapach osoby będą zobowiązane m.in. wykonać badania laboratoryjne i odbyć wizytę lekarską. Do dalszego udziału w programie zakwalifikowane  zostaną osoby ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym (prediabetes). Wypełnienie kwestionariusza oceny wystąpienia cukrzycy zajmie ok. 5 minut. Kwalifikację przeprowadzi pielęgniarka diabetologiczna z SP ZOZ Medkol w Zielonej Górze.

UWAGA!
Odpowiednio wczesne rozpoznanie czynników ryzyka i stanów przedcukrzycowych może zapobiec rozwojowi cukrzycy i jej powikłań lub zwolnić ich postęp. Jedynie badania poziomu cukru we krwi pozwalają na postawienie rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Stan przedcukrzycowy to stan wysokiego ryzyka cukrzycy typu 2. Charakteryzuje się obniżoną zdolnością organizmu do metabolizowania glukozy. Wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego pozwala zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią groźnych powikłań bez konieczności stosowania leków.
Stwierdzenie stanu przedcukrzycowego lub innych czynników zwiększonego ryzyka cukrzycy, jest wskazaniem do zmiany stylu życia poprzez: utrzymanie prawidłowej masy ciała, zastosowanie odpowiedniej diety oraz systematyczny wysiłek fizyczny.
Dlatego też, zaleca się profilaktyczne wizyty w poradniach, w których specjalista na podstawie wywiadu i podstawowych badań diagnostycznych oceni ryzyko zachorowalności.

Galeria zdjęć

Wyprzedzić cukrzycę

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!