Szczegóły aktualności:

Turyści pokochali Lubuskie

Marzena Toczek | Wydarzenia | 09-07-2019

Blisko 690 tys. turystów skorzystało w zeszłym roku z noclegów w województwie lubuskim. To więcej niż w dwóch poprzednich latach. Wśród przyjeżdżających z zagranicy dominują goście z Niemiec. - Lubuskie ma czym kusić turystów, to 500 jezior, to 252 zamki, pałace i dwory, lasy i parki, a także m.in szlaki historyczne, jak np. Szlak Kościołów Drewnianych. U nas nie można się nudzić - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Ogółem na terenie województwa znajduje się 550 rzek i kanałów oraz 519 jezior. Największym jeziorem w regionie jest Jezioro Sławskie, a następne w kolejności to jeziora Osiek wraz z Ogardzką Odnogą i Niesłysz. Najgłębszym jeziorem województwa, a dziesiątym w Polsce, jest jezioro Ciecz (Trześniowskie) - 58,8 m. Jeziora są połączone kanałami i rzekami, tworząc wielokilometrowy system szlaków wodnych. Z lubuskiego można dopłynąć nawet do… Bałtyku. Na Ziemi Lubuskiej są również bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, nurkowania oraz oczywiście wędkarstwa (w lubuskich jeziorach występuje aż 50 gatunków ryb spośród 80 w całej Polsce).

Co ważne, środowisko naturalne jest w niewielkim stopniu przekształcone oraz mało zanieczyszczone. Bogactwem województwa są lasy i puszcze, z licznymi parkami krajobrazowymi, rezerwatami i pomnikami przyrody oraz z żyjącymi dziko zwierzętami. Lubuskie ma najwyższą lesistością w kraju (49,3 proc. powierzchni). Obszary prawnie chronione stanowią blisko 40 proc. powierzchni województwa. Znajdują się tu dwa parki narodowe: Drawieński i Ujście Warty, 67 rezerwatów przyrody, osiem parków krajobrazowych, 15 zespołów przyrodniczo krajobrazowych oraz 1.388 pomników przyrody.

Ponad 25 proc. powierzchni województwa objęte jest ochroną bioróżnorodności i bogactwa przyrodniczego przez sieć Natura 2000.

W 2018 r. z noclegów w województwie lubuskim skorzystało 687,8 tys. turystów. To więcej niż w 2017 r. (661,5 tys.) oraz w 2016 r. (641,3 tys.).

25,8 proc. ogółu osób korzystających z usług noclegowej bazy turystycznej stanowili obcokrajowcy. Najwięcej turystów zagranicznych odwiedzających Lubuskie przybyło z Europy – 173,5 tys. (67 proc. to obywatele Unii Europejskiej). Mieszkańcy Europy odwiedzający w zeszłym roku region pochodzili głównie z Niemiec – 30,9 proc.

Co przyciąga turystów do Lubuskiego?

Oprócz wyjątkowych walorów przyrodniczych (5. lokata w kraju), także liczne zabytki (5. miejsce w kraju) oraz wysoka koncentracja szlaków turystycznych (3. miejsce), które czynią z Lubuskiego jeden z piękniejszy regionów Polski. Turyści mogą skorzystać z 6,3 tys. km oznakowanych szlaków (3 tys. km pieszych, 2,7 tys. km rowerowych, 565 km konnych i 73,3 km kajakowych). Turystyczny krajobraz województwa tworzą zamki, kościoły oraz dworki i pałace związane z historią regionu. Naszą atrakcją są też potrawy kuchni regionalnej, imprezy kulturalne i sportowe. Prawdziwą specjalnością turystyczną Lubuskiego jest enoturystyka (mamy około 40 profesjonalnych winnic), a jej wizytówką jest jedyne w Polsce „żywe” muzeum wina, czyli Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze koło Zielonej Góry.

 

Dane na podstawie najnowszego raportu "Turystyka w województwie lubuskim w latach 2016-2018", który przygotował Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

Zapisz się do naszego newslettera!