Szczegóły aktualności:

Kolejne zakupy w Szpitalu Uniwersyteckim

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-07-2019

Blisko 2 mln zł trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze na zakup sprzętu wysokospecjalistycznego. Będzie to m.in.: aparat RTG, sprzęt medyczny dla Centralnego Bloku Operacyjnego oraz wyposażenie Klinicznego Oddziału Onkologii. - Naszym lubuskim priorytetem jest ochrona zdrowia. Świadczą o tym stale rosnące nakłady na inwestycje, ale także realizację programów profilaktycznych. W ramach tego dofinansowania zakupiony zostanie sprzęt, który jest szpitalowi bardzo potrzebny – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podpisane umowy opiewają na kwotę 1,93 mln zł. W ramach dofinansowania zakupione zostaną:

- nowy aparat RTG z ramieniem C dla Centralnego Bloku Operacyjnego – obecnie używany nie pozwala na wykonywanie większej liczby zabiegów chirurgicznych w zakresie ortopedii i pediatrii urologicznej.

- sprzęt medyczny dla Centralnego Bloku Operacyjnego - to narzędzia chirurgiczne do wykonywania zespoleń naczyń krwionośnych, narzędzia do mikrochirurgii krtani, narzędzia do pobrania płata, lampa czołowa, laryngoskopy, fotel chirurgiczny, narzędzia do chirurgii laserowej, zestaw do endoskopii krtani i gardła dolnego oraz do chirurgii endoskopowej zatok nosowych

- aparatura medyczna -  m.in. ssak elektryczny, dermatoskop, fotel ginekologiczny, fotel do podawania cytostatyków, wózek zabiegowy oraz wyposażenie niemedyczne.

- Centralny Blok Operacyjny zostanie doposażony w podwieszany aparat do znieczuleń, diatermie chirurgiczne - 2 szt. oraz systemy ogrzewania pacjenta – 2 szt. Zestaw toru wizyjnego do endoskopii z wyposażeniem umożliwi płynne wykonywanie zabiegów i procedur medycznych w Centralnej Endoskopii. Zakup nowoczesnego systemu laparoskopowego z torem wizyjnym dla Oddziału Położniczo-Ginekologicznego umożliwi wykonywanie mniej inwazyjnych operacji w zakresie ginekologii. Aparat USG dostanie doposażony w najnowszą głowicę sektorową niezbędną do badań diagnostycznych na Oddz. Poł.-Gin. Posiadany stół operacyjny zostanie doposażony w przystawkę, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystywany do bardziej zaawansowanych operacji ginekologicznych.

- Te podpisane umowy, to spełnienie marzeń specjalistów i pacjentów. Pozwoli nam to na zakup drobnego sprzętu, który jest potrzebny jak powietrze do funkcjonowania szpitala – wyjaśnił dr Marek Działoszyński – prezes lecznicy.

Podpisane umowy na zakupy, to nie jedyne wsparcie dla lubuskiej ochrony zdrowia. -  W 2018 roku z własnego budżetu samorząd województwa przeznaczył na poprawę warunków hospitalizacji, zakup sprzętu wysokospecjalistycznego 22,2 mln zł. Ochrona zdrowia wspierana jest także środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego – 20,8 mln zł. Natomiast w 2019 roku udało się przekonać radnych i znacznie zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, po to, aby przede wszystkim zwiększyć dostępność dla mieszkańców regionu do badań, do leczenia, poprawić warunki hospitalizacji. Zwiększyliśmy nakłady dwukrotnie i obecnie jest to kwota 41,3 mln zł. To przede wszystkim środki na wkłady własne do inwestycji realizowanych w ramach RPO, ale także tworzenie oddziałów geriatrycznych, zakup sprzętu na bloki operacyjne, to także wkład własny do budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. To także środki unijne – blisko 42 mln zł w ramach, których realizujemy kluczowe inwestycje, takie jak m.in. termomodernizacja obiektów szpitala uniwersyteckiego, projekt dot. e-usług w szpitalu w Gorzowie. Jestem przekonana, że obie kwoty, zarówno ta pochodząca z budżetu oraz ta, pochodzą ze środków unijnych, będą zwiększone. Prowadzimy negocjacje. Mamy już akceptację sejmiku zmiany w strategii ochrony zdrowia, do której wpisaliśmy nowe zadania, tj. termomodernizacja szpitala w Gorzowie – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zobacz:
- Środki dla szpitali w latach 2018-2019 z budżetu województwa
- Środki dla szpitali w ramach RPO w latach 2018-2019

Galeria zdjęć

Kolejne umowy dla szpitala w Zielonej Górze

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!