Szczegóły aktualności:

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Aneta Stefan | TOP | 02-08-2019

Wioleta Haręźlak - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego w dniu 1 sierpnia br. wzięła udział w uroczystych obchodach 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Zielonogórskiej Nekropolii.

Uroczystości upamiętniające 75rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się przed Obeliskiem poświęconym Armii Krajowej i Szarym Szeregom na Zielonogórskiej Nekropolii, zostały zorganizowane przez harcerki i harcerzy z Hufca Zielona Góra ZHP i Okręg Zielona Góra Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

1 sierpnia to data, która kojarzy się Polakom przede wszystkim z dniem wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku, o godzinie 17:00 - symbolicznej godzinie „W”, 1 sierpnia rozpoczął się zbrojny zryw mieszkańców polskiej stolicy.Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Zdjęcie Michał Korn GL

Zapisz się do naszego newslettera!