Szczegóły aktualności:

Zabrzmi rajska muzyka (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 08-08-2019
Zabrzmi rajska muzyka (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Już jutro, 9 sierpnia br. w zespole poklasztornym w Paradyżu rozpocznie się kolejna, XVII edycja festiwalu muzyki dawnej – Muzyka w Raju. Tym razem jednak rajska muzyka powędruje po regionie lubuskim. Zawita do Żagania, Letnicy, Świdnicy i Gorzowa. - Promujemy wysoką kulturę od wielu lat. To wielkie wydarzenie w regionie, które staramy się z roku na rok coraz bardziej wspierać – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. W tym roku samorząd wsparł festiwal kwotą 100 tys. zł.

Materiał filmowy

Muzyka w Raju to prawdziwa wizytówka muzyczna regionu lubuskiego. Od 17 lat zdobywa uznanie publiczności w kraju i zagranicą. Muzycy z całego niemalże świata w sierpniu prezentują swoje umiejętności przed międzynarodową publicznością. Można wtedy posłuchać utworów świeckich i sakralnych z epoki średniowiecza, renesansu oraz baroku, a od 2011 roku także klasycyzmu i romantyzmu. W paradyskim kościele wykonywane są często zapomniane dzieła na rzadkich instrumentach. Z festiwalem związane jest również nowe wydarzenie pod nazwą Przedsionek Raju (również wspieranym przez samorząd województwa), będące cyklem muzycznym poprzedzającym główny festiwal, odbywające się niekiedy w bardzo małych, choć malowniczych miejscowościach, w starych świątyniach, których mury niejedno widziały i słyszały. Wydarzenie to przybliża muzykę i kulturę różnym pokoleniom Lubuszan. Dziś festiwal wchodzi na kolejny, wyższy poziom. Po kilkunastu latach „Muzyka w Raju” rozrasta się o koncerty w innych lubuskich miejscowościach. Po raz pierwszy festiwal będzie trwał aż 16 dni. Koncerty festiwalowe, będzie ich 33, odbędą się nie tylko w pocysterskim klasztorze w Paradyżu. Festiwal rozpocznie się w Żaganiu, potem przeniesiemy się do Letnicy, Świdnicy i Gorzowa Wielkopolskiego. Drugi tydzień festiwalu to już powrót do Paradyża, do „raju”, miejsca narodzin.
- Festiwal promieniuje na gminy, zyskuje słuchaczy i rangę nie tylko krajową, ale i międzynarodową. Cezary Zych – dyrektor festiwalu zaprasza wielkich mistrzów, którzy czarują swoim repertuarem i muzyką. Tłumy na koncertach świadczą o tym, że społeczeństwo otwarte jest na wysoką kulturę – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.
Ze współpracy z samorządem zadowolony jest także dyrektor festiwalu. – Na początku nie było łatwo. Ale ta współpraca zaczęła się systematyzować i zaczęliśmy myśleć o zmianie formuły festiwalu. Chcieliśmy, aby był to festiwal regionalny. Dzięki wsparciu samorządu mogliśmy rozwinąć cykl koncertowy Przedsionek Raju. To bardzo interesujący eksperyment dający możliwość poznania samorządów. Dzięki temu wykrystalizowała się grupa miejsc, gdzie teraz koncerty mogą się odbywać. To są wspaniale obiekty. To sprawiło, że w ubiegłym roku zadeklarowaliśmy, że będziemy starali się rozszerzyć tę formułę i to się w tym roku udało – wyjaśnił Cezary Zych.

Współgospodarzem festiwalu jest gmina Świebodzin, na której terenie znajduje się klasztor w Paradyżu. - Jestem dumny, że na terenie gminy Świebodzin możemy gościć tak wspaniały festiwal. Dla nas to jest ogromna szansa, żeby aktywnie promować gminę. Festiwal to jest już integralna część kalendarza imprez regionu lubuskiego i gminy Świebodzin – podkreślał Burmistrz Świebodzina – Tomasz Sielicki.

Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia w Żaganiu. - Zapraszamy do Żagania, bo u nas są wnętrza i obiekty, gdzie ta muzyka znajduje swoje właściwe miejsce, takie jak pałac, kościoły. Tam właśnie  będziemy się mogli delektować tą muzyką – zapewniał zastępca burmistrza Żagania – Sebastian Kulesza. Rajska muzyka powędruje także do Gorzowa. - Jest nam bardzo miło, że możemy wpisać się w festiwal, który jest sygnaturą najwyższej jakości. Muzyka dawna w Europie przeżywa renesans, więc tym bardziej mi miło, że będziemy mogli zaprezentować wysoką jakość muzyczną – przekonywał dyrektor Filharmonii Gorzowskiej – Mariusz Wróbel. Festiwal zawita także do gminy Świdnica, która od wielu lat gości Przedsionek Raju.

Samorząd województwa wspiera organizację festiwalu. Fundacja Muzyki Dawnej Canor otrzymała w ostatnich latach z Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki m.in.:

2019    - 10 tys. zł dotację na zadanie publiczne pn. Cykl koncertowy "Filharmonia bez Filharmonii"

             - 15 tys. zł "Przedsionek Raju"

             - 100 tys. zł " Muzyka w Raju"

2018    - 20 tys. zł dotację na zadanie publiczne pn. "Nasz Telemann" Edycja II

             - 15 tys. zł "Przedsionek Raju"

             - 100 tys. zł " Muzyka w Raju"

2017    - 10 tys. zł "Przedsionek Raju"

             - 65 tys. zł " Muzyka w Raju"

2016     - 55 tys. zł
dotację na zadanie publiczne pn. Muzyka w Raju"

             - 10 tys. zł "Przedsionek Raju"

W ubiegłym roku Marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała porozumienie z dyrektorem Festiwalu Cezarym Zychem o współpracy na kolejne trzy lata.

W tym roku festiwal trwać będzie od 9 do 24 sierpnia.

Galeria zdjęć

"Muzyka w Raju" - konferencja

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!