Szczegóły aktualności:

Nowy tomograf już działa w Nowej Soli

Marzena Toczek | Wydarzenia | 08-08-2019
Nowy tomograf już działa w Nowej Soli fot. Krzysztof Kubasiewicz

Zakup nowego tomografu był możliwy dzięki wsparciu społecznemu. Zbiórkę zainicjował prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz władze szpitala. Swoją cegiełkę do zakupu dołożył także samorząd województwa. Radni zdecydowali o przekazaniu na ten cel 100 tys. zł. – Chcieliśmy być solidarni. Pomimo tego, że samorząd województwa ma 16 jednostek ochrony zdrowia, w tym 6 dużych szpitali, to czujemy odpowiedzialność za szpital w Nowej Soli – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, na początku 2019 roku władze Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli poinformowały o konieczności zakupu nowego tomografu komputerowego. Stary był już mocno wyeksploatowany. Zakup nowego urządzenia to koszt ok. 7 mln zł. Na taką inwestycję szpitala nie było stać. Z pomocą ruszyli samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie, starosta, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy, którzy rozpoczęli zbiórkę w Internecie. Na apel opowiedział także samorząd województwa, który decyzją radnych przekazał na ten cel 100 tys. zł. Za tę solidarność i pomoc w zakupie urządzenia wszystkim darczyńcom dziękowała dyrektor szpitala, Bożena Osińska.

Koszt realizacji inwestycji to 7 mln zł. Na jej realizację szpital zaciągnął kredyt. Samorząd województwa od lat wspiera szpital w Nowej Soli. W ramach środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 szpital otrzymał łącznie dofinansowanie w wysokości 6 mln zł. Z tych środków przeprowadzono termomodernizację lecznicy oraz sieci ciepłowniczych, a także modernizację Zakładu Radioterapii (poprzez zakup nowoczesnych aparatów rentgenowskich). W ramach obecnego programu RPO Lubuskie 2020 szpital otrzymał wsparcie w wysokości blisko 18 mln zł. Środki te zainwestował w rozwój technologii komunikacyjno-informacyjnych o obszarze e-zdrowia oraz modernizację bloku operacyjnego.

Galeria zdjęć

Szpital w Nowej Soli ma nowy tomograf

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!