Szczegóły aktualności:

Żagań chce mieć pociąg do Warszawy

Marzena Toczek | Wydarzenia | 14-08-2019

Możliwości przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego Żagania z Warszawą to temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z przedstawicielami Żagania i Żar oraz członkami stowarzyszenia „OK1”, które jest inicjatorem apelu skierowanego do Ministra Infrastruktury, odpowiedzialnego za organizację kolejowych połączeń międzywojewódzkich oraz do Spółki PKP Intercity, wykonującej te połączenia na zlecenie Ministra.

Stowarzyszenie reprezentowali: prezes Sławomir Świniuch, wiceprezes Jacek Wróblewski oraz Roman Polański, wieloletni pracownik kolei w węźle żarsko-żagańskim, natomiast Urząd Miasta w Żaganiu reprezentowała Magdalena Augustyniak. Pod apelem podpisało się również wielu innych przedstawicieli samorządów z południa województwa lubuskiego, dla których bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą kraju, jak również innymi miastami na tej trasie, jest niezmiernie ważne. Takie połączenie funkcjonowało do roku 2000 po czym zostało zlikwidowane decyzją ówczesnych władz PKP. Marszałek Elżbieta Anna Polak zapewniła o pełnym poparciu dla tej inicjatywy, gdyż rozwój połączeń kolejowych jest dla naszego województwa jednym ze strategicznych celów. Choć jesteśmy ustawowym organizatorem połączeń regionalnych, to dla zrównoważonego rozwoju naszego województwa niezbędna jest również rozbudowana siatka szybkich połączeń międzywojewódzkich o charakterze użyteczności publicznej. Taką funkcję może pełnić połączenie kolejowe Żagań - Żary -  Zielona Góra - Warszawa.

W drugiej części spotkania omówiono działania stowarzyszenia "Ok1" na rzecz propagowania transportu kolejowego i kultywowania tradycji kolejnictwa, które na terenie naszego województwa mają już ponad 170 lat. Stowarzyszenie zwróciło się z wnioskiem o patronat nad organizowanym "Loko Piknikiem", który odbędzie się 7 września w Żaganiu. Impreza podczas, której można poznać kolej "od kuchni" co roku przyciąga wielu mieszańców całego województwa, jak i turystów z całej Polski. Dzieje się tak m.in. za sprawą okolicznościowych pociągów retro prowadzonych zabytkowym taborem po okolicznych liniach kolejowych. Marszałek Elżbieta Anna Polak przychyliła się do wniosku stowarzyszenia i zadeklarowała wsparcie tego rodzaju imprezy promującej nasz region. 

Zapisz się do naszego newslettera!