Szczegóły aktualności:

Spotkanie z wybitną specjalistką epidemiologii

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 19-08-2019

Prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, wybitna specjalistka chorób zakaźnych oraz pasożytniczych, wspiera działania zielonogórskiego szpitala walczącego z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM. Przyznała nawet, że szpital wykazał się dużą zapobiegliwością wstrzymując planowe przyjęcia pacjentów w całej lecznicy.

Marszałek Elżbieta Anna Polak i prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dr Marek Działoszyński w dniu 17.08.2019 r spotkali się z prof. dr hab. n. med. Anną Boroń-Kaczmarską, wybitną specjalistką epidemiologii i chorób zakaźnych oraz pasożytniczych. Szef lecznicy przedstawił sytuację epidemiologiczną w szpitalu dotyczącą pojawienia się bakterii Klebsiella pneumoniae NDM. Pani profesor poproszona została o ocenę dotychczasowych działań podjętych w walce z bakterią oraz o rekomendacje dotyczące kolejnych przedsięwzięć służących unormowaniu sytuacji.

Po zapoznaniu się z wykonanymi przez dyrekcję, lekarzy i personel działaniami, prof. Anna Boroń-Kaczmarska stwierdziła, że, w jej ocenie, wstrzymanie przyjęć planowych w całym szpitalu było ponadwymiarowe, że można było ograniczyć to jedynie do oddziałów, gdzie uzyskano wyniki dodatnie z posiewów. Pani profesor poproszona została także o ocenę koncepcji działań szpitala, które zdecydowanie poparła. Zarekomendowała również otwarcie na przyjęcia planowe tych oddziałów, na których uzyskane zostaną wyniki ujemne u wszystkich pacjentów oraz jeżeli uzyskane zostaną ujemne wyniki badań środowiska na tych oddziałach. Jak podkreślił prezes szpitala, takie czynności są intensywnie prowadzone łącznie z dekontaminacją i fumigacją pomieszczeń.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska to znana i ceniona w kraju wybitna specjalistka epidemiologii i chorób zakaźnych oraz pasożytniczych, praktykująca lekarka i nauczyciel akademicki. Od wielu lat kieruje Katedrą i Kliniką Chorób Zakaźnych i Hepatologii Pomorskiej Akademii w Szczecinie. Jest wieloletnią przewodniczącą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, a także Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS; autorką licznych publikacji i artykułów w czasopismach naukowych. Jest m.in. współautorką książki „Choroby zakaźne i pasożytnicze” – nowoczesnego podręcznika uwzględniającego aktualne problemy dotyczące chorób zakaźnych i pasożytniczych.

 
*Informacja pochodzi z Biura Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego

Zapisz się do naszego newslettera!