Szczegóły aktualności:

Szpital walczy z bakterią

Marzena Toczek | Wydarzenia | 19-08-2019

W poniedziałek, 19 sierpnia br. z inicjatywy marszałek Elżbiety Anny Polak odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim, w którym uczestniczyli prorektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski, prezes zarządu szpitala Marek Działoszyński oraz przedstawiciele Rady Nadzorczej szpitalnej spółki: Katarzyna Łasińska i Aleksandra Lipińska.

Marszałek Elżbieta Anna Polak wraz z prezesem Działoszyńskim poinformowali o spotkaniu z prof. dr hab. n. med. Anną Boroń-Kaczmarską, które odbyło się w ubiegłą sobotę 17 sierpnia 2019 r.
Poinformowali, że profesor Boroń-Kaczmarska, po zapoznaniu się z wykonanymi przez dyrekcję, lekarzy i personel działaniami, stwierdziła, że w jej ocenie, wstrzymanie przyjęć planowych w całym szpitalu było ponadwymiarowe, że można było ograniczyć to jedynie do oddziałów, gdzie uzyskano wyniki dodatnie z posiewów. Pani profesor poproszona została także o ocenę koncepcji działań szpitala, które zdecydowanie poparła. Zarekomendowała również otwarcie na przyjęcia planowe tych oddziałów, na których uzyskane zostaną wyniki ujemne u wszystkich pacjentów oraz jeżeli uzyskane zostaną ujemne wyniki badań środowiska na tych oddziałach.
Następnie prezes Działoszyński przedstawił aktualną sytuację. Poinformował właścicieli szpitala, że wszystkie zalecenia sanepidu zostały wdrożone. Obecnie na dziewiętnastu (spośród dwudziestu trzech) oddziałach uzyskano ujemne wyniki badań przesiewowych i środowiska. Oznacza to brak kolonizacji Klebsielli Pneumoniae NDM. Jak podkreślił prezes, w szpitalu są podejmowane odpowiednie działania łącznie z dekontaminacją i fumigacją pomieszczeń.
W związku z powyższym powołany w szpitalu Zespół ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych uznał, że 19 oddziałów szpitala jest czystych i wolnych od kolonii bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM i rekomendował prezesowi szpitala przywrócić z dniem 20 sierpnia 2019 r. przyjęcia planowe do Szpitala Uniwersyteckiego.
W tej sprawie szpital wystosował pismo do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze z prośbą o zajęcie stanowiska.

Zobacz pismo

 

Zapisz się do naszego newslettera!