Szczegóły aktualności:

Zakończenie XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 23-08-2019

23 sierpnia br. w Palmiarni Zielonogórskiej odbyła się uroczystość zakończenia XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich Lubuskie 2019, podczas której wręczono medale w klasyfikacji ogólnej województw oraz klubów. - Województwo Lubuskie to region z wielkim sercem do sportu. To były dni pełne sportowych emocji – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się od 1995 r. Początkowo gospodarzem olimpiady były miasta, a od 2000 r. organizacja należy do wybranego województwa. Gospodarzem tegorocznych zawodów w sportach letnich był Samorząd Województwa Lubuskiego reprezentowany przez marszałek Elżbietę Annę Polak. Województwo lubuskie było już organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych w roku 2002 oraz w 2017 r., a także Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich w latach 2004 i 2010. Była to 5 olimpiada organizowana przez nasze województwo.

Olimpiada, to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy, a w wybranych dyscyplinach w kategorii junior.

Organizacja OOM opiera się na ścisłej współpracy z okręgowymi związkami i klubami sportowymi działającymi w dyscyplinach sportowych objętych programem Olimpiady. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Samorządu Województwa Lubuskiego, Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz Samorządów Lokalnych.

Nagrody, wyróżnienia, podziękowania
Podczas uroczystości Bogusław Sułkowski - dyrektor Olimpiady i dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie (który na czas olimpiady był Centrum Olimpijskim) przedstawił raport z przebiegu finałów. Wicemarszałek Łukasz Porycki dziękował koordynatorom zawodów w poszczególnych sportach, którzy wraz ze swoimi zespołami włożyli dużo serca i pracy, aby właściwie przygotować i zrealizować zmagania olimpijskie. Spośród 28 koordynatorów, podziękowania odebrało 15: Jan Zbaraż - koordynator – baseball, Ryszard Chustecki - koordynator – rugby, Ewa Wybieralska - koordynator – hokej, Michał Strykowski - koordynator - podnoszenie ciężarów, Kamil Żeberski - koordynator - piłka nożna chłopców, Grzegorz Rogula - koordynator - kolarstwo BMX, Anna Sulima - koordynator – WOSiR, Waldemar Gapys - koordynator - kajakarstwo slalomowe, Kazimierz Milanowski - koordynator - łucznictwo, kolarstwo MTB, Dariusz Maksymowicz - koordynator - kolarstwo szosowe, Stefan Janeczek - koordynator – wioślarstwo, Jerzy Karwecki - koordynator - strzelectwo Zielona Góra, Marian Rzeźniewski - koordynator – pływanie, Joanna Kasprzak-Perka - koordynator - piłka wodna, pływanie synchroniczne, Waldemar Pakulski - koordynator – jeździectwo.

Wicemarszałek Łukasz Porycki podziękował włodarzom miast i gmin, w których odbywały się rozgrywki, za pomoc i wsparcie, a dyrektorowi Bogusławowi Sułkowskiemu i pracownikom Lubuskiej Federacji Sportu za wielki wkład i perfekcyjną organizację olimpiady.         

Podczas uroczystego zakończenia Odznakę Honorową za zasługi dla województwa lubuskiego odebrał Tadeusz Jasionek, prezes Lubuskiego Regionalnego Związku Kolarskiego.
Tadeusz Jasionek - od 1978 roku instruktor kolarstwa, a od 2003 roku szef ekipy narodowej kolarstwa przełajowego na Mistrzostwach Świata. Prezes Klubu Sportowego „Zjednoczeni” Przytoczna oraz Prezes i trener UKS „Iskra” Przytoczna, w którym wychował wielu medalistów Mistrzostw Polski. Pomysłodawca i organizator  „Biegu im. Tomasza Hoppera”, „Święta Pomidora”, „Polska biega” oraz wyścigu kolarskiego „Szukamy Kolarskich Talentów” - największej imprezy kolarskiej w województwie lubuskim, w której startowało ponad 400 dzieci i młodzieży oraz zawodnicy z Polski i zagranicy. Uczestnik i zwycięzca wielu wyścigów kolarskich oldbojów. W 2016 został Mistrzem Polski w kolarstwie Masters. Od 2016 r. Prezes Zarządu Lubuskiego Związku Kolarskiego. Działacz samorządowy i strażak ochotnik. Odznaczony m.in. medalem „Za Zasługi dla Województwa Gorzowskiego”, brązowym medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” oraz złotą odznaką „Za Zasługi dla LZS”.

Wręczono także nagrodę Fair Play Finałów XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich LUBUSKIE 2019. Zgłoszenie wpłynęło od Dariusza Maksymowicza – koordynatora zawodów w kolarstwie szosowym. Nagrodę odebrał Trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Koźminianka Koźminek - Marek Cieślak podczas odprawy technicznej do startu wspólnego z własnej inicjatywy wycofał swoją zawodniczkę, która była na liście rezerwowej i to miejsce przekazał na rzecz zawodniczki ze Szczecina, która była sklasyfikowana wyżej w rankingu lecz nie potwierdziła startu dzień wcześniej co eliminowało ją z udziału w zawodach. Nie kierował się w tym przypadku interesem swojej zawodniczki lecz patrzył na dobro i koleżeńskie podejście do sprawy uznając zajście za zwykłe przeoczenie.

Na koniec odbyło się uhonorowanie zwycięzców w punktacjach łącznych obejmujących dorobek punktowy z poszczególnych dyscyplin objętych programem Olimpiady. Nagrodzono osiem najlepszych klubów i województw,  które otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Kalsyfikacja OOM

Szczegółowe wyniki na stronie http://www.oom2019.zgora.pl/

Galeria zdjęć

Zakończenie XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!