Szczegóły aktualności:

XXI Lubuskie Święto Plonów

Marzena Toczek | Wydarzenia | 08-09-2019
XXI Lubuskie Święto Plonów fot. Krzysztof Kubasiewicz

Za nami XXI Dożynki Wojewódzkie, podczas których dziękowaliśmy rolnikom za tegoroczne plony. Gospodarzem wydarzenia była w tym roku gmina Krzeszyce. - Jesteśmy tutaj dzisiaj wszyscy razem, żeby podziękować wam za tegoroczne plony. Dziękuję z całego serca za ten chleb, owoc waszej ciężkiej pracy, waszego trudu. Dziękuję za wasze spracowane ręce – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Obchody rozpoczął tradycyjny korowód dożynkowy. Tradycyjnie też w ramach Lubuskiego Święta Plonów celebrowana była msza święta polowa - dziękczynna.

Podczas swojego wystąpienia marszałek Elżbieta Anna Polak - gospodarz tegorocznego święta plonów - podkreślała, że był to trudny rok dla lubuskich rolników. - Susza nam bardzo dokucza, ale być może ksiądz Twardowski ma rację, że musi być dobrze i niedobrze, bo jak jest tylko dobrze to niedobrze – mówiła. Dodała także, że samorząd województwa mocno wspiera lubuską wieś. -  Tutaj w regionie lubuskim mamy aż 21 tys. gospodarstw rolnych. To jest moc. Dlatego samorząd województwa mocno wspiera rolników i rolnicze rodziny. To na wieś płyną co roku fundusz unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To samorząd utworzył specjalny fundusz na inicjatywy wiejskie. Dziś dziękuję wam bardzo za to, że pielęgnujecie tradycję polską, dziedzictwo kulturowe, a lubuska wieś jest nie tylko zagłębiem zdrowej żywności, ale przede wszystkim kultury i zdrowego rozsądku. Życzę wam przede wszystkim zdrowia, siły i wiary, bo jak powiedział Wergiliusz, żeby zwyciężać, trzeba wierzyć, że można. Bo jutro może być lepsze – zapewniała.

Tegoroczne dożynki nie przypadkowo odbyły się w Krzeszycach. - Chcieliśmy pokazać państwu typową gminę rolniczą. Dziś przypadają także obchody 25-lecia Krzeszyckiej Jesieni, bardzo ważnego wydarzenia na północy województwa ukazującego dorobek tej gminy, dorobek towarowy, ale również kulturalny – wyjaśnił Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Wicemarszałek mówił także o wsparciu samorządu dla lubuskiej wsi. - Blisko 300 świetlic wybudowanych i wyremontowanych w naszym województwie, kanalizacja, wodociągowanie, boiska sportowe. Te wszystkie działania służą lubuskiej wsi, a gmina Krzeszyce jest tego doskonałym przykładem. Samorząd województwa także wspiera rolników. W ubiegłym roku zakupiliśmy stacje do monitorowania suszy. 6 stacji – jedna na dwa powiaty. One wskazują poziom zniszczeń, jakich w te dwa lata dokonała susza. Mam jednak nadzieję, że opracowany zostanie fundusz, który będzie wspomagał rolników, bo my potrzebujemy dobrej żywności dla Polski – podkreślał.


Współgospodarzem wydarzenia był burmistrz Krzeszyc, Stanisław Peczkajtis. W swoim wystąpieniu mówił o istocie tradycji kultywowanej przez ludzi wsi.

- Tradycja współtworzy rozwój niosąc nam i zakorzeniając wartości, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków. Ważna jest świadomość, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei nie byłoby człowieka, ani narodu - podkreślił. Mówił także o niezwykłej wadze chleba na stole. – Nikt, tak jak rolnicy nie wie ile wysiłku kosztuje kromka chleba - zaznaczył.

W ramach rytuału dożynkowego mogliśmy zobaczyć inscenizację pt. „Jak powstał  chleb?" w wykonaniu Grupy Artystycznej „Muchy” z Muszkowa. Następnie marszałek Elżbieta Anna Polak - gospodarz regionu podzieliła dożynkowy chleb.

Tradycyjnie podczas święta odbył się konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, którego celem jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzbogacenie ludowego charakteru tradycyjnego święta plonów, którego symbolem jest bochen chleba i wieniec dożynkowy. Lubuskie na arenie ogólnopolskiej reprezentować będzie wieniec wsi Krzeszyce, z powiatu Sulęcińskiego.

W ramach dożynek można było także odwiedzić stoiska informacyjne podmiotów i organizacji działających na rzecz rolnictwa oraz stoiska twórców ludowych i producentów żywności tradycyjnej.

Starościną tegorocznych dożynek będzie Marzena Wikońska - razem z mężem Ryszardem prowadzi gospodarstwo rolne od 1983 r.,o łącznej powierzchni 90 ha. Mają dwójkę dzieci i dwóch wnuków. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji warzyw (kapusta, kalafior, ziemniaki) oraz w uprawie kukurydzy i zbóż. Gospodarstwo stale się rozwija, inwestuje w nowoczesny sprzęt rolniczy, który pozyskuje m.in. z funduszy unijnych. Starostą tegorocznego święta plonów będzie Władysław Brzechwa wraz z żoną Wandą prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Konradowo, gmina Wschowa. Ogólna powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie wynosi 26 ha, na których uprawiane są głównie pszenica, rzepak, buraki cukrowe, pszenżyto, kukurydza na ziarno i na kiszonkę. Podstawowym profilem gospodarstwa jest hodowla bydła opasowego. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, również dzięki pozyskanym środkom unijnym. Pan Władysław wspólnie z żoną wychowali dwie córki: Magdalenę i Weronikę oraz dwóch synów Łukasza i Wojtka, którzy przejęli zamiłowanie do rolnictwa i prowadzą gospodarstwa rolne. Ponadto Państwo Brzechwa są szczęśliwymi dziadkami dla pięciorga wnucząt. Oprócz pracy w gospodarstwie Pan Władysław udziela się na innych płaszczyznach. Jest wieloletnim radnym Rady Miejskiej we Wschowie, w której pełni funkcje Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego. Od wielu lat jest także zaangażowany w działalność Lubuskiej Izby Rolniczej, dzięki czemu już trzecią kadencje jest wybierany na przewodniczącego Wschowskiej Rady Powiatowej LIR. Jest także członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego we Wschowie. Sporo czasu Pan Władysław poświęca także tradycji rodzinnej, a mianowicie Ochotniczej Straży Pożarnej w Konradowie. Długoletnia działalność w OSP sprawiła, iż obecnie pełni on funkcję członka Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Za zaangażowanie społeczne i działalność rolniczą został odznaczony w 2016 roku odznaką honorową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”.

W obchodach udział wzięli lubuscy parlamentarzyści i radni województwa.


Galeria zdjęć

XXI Lubuskie Święto Plonów

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!