Szczegóły aktualności:

OSP patrzy w przyszłość

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 10-09-2019

Ochotnicze Straże Pożarne znane są praktycznie wszystkim. To one często jako pierwsze pojawiają się na miejscu wypadku lub pożaru. Strażacy-ochotnicy ryzykując własnym życiem pomagają innym. Właśnie dlatego trwają rozmowy nad strategią dotyczącą działalności i rozwoju OSP w kolejnych latach. Dokument „Florian 2050” ma pozwolić działać w przyszłości jeszcze skuteczniej. O jego założeniach dyskutowali dziś członek zarządu Marcin Jabłoński, przewodniczący Zespołu ds. Strategii Związku OSP RP Marian Zalewski, a także przedstawiciele lubuskich związków OSP i wyższych uczelni.

- Myślimy o przyszłości bardzo długofalowej. Odpowiedzialne spojrzenie w przyszłość wymaga refleksji w gronie fachowców, ludzi o dużym bagażu doświadczeń - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński – Samorząd województwa z wielkim przekonaniem i  determinacją wspiera Ochotnicze Straże Pożarne. W ostatnim czasie mieliśmy okazję pokazać tego konkretne przykłady w postaci kolejnych umów na dostarczenie sprzętu ratowniczego i pojazdów dla OSP. W ostatnich latach ze środków samorządu województwa udało się kupić ponad 100 jednostek – dodawał.

Wstępny projekt strategii „Florian 2050” został już stworzony przez Związek OSP RP. Obecnie trwają szeroko zakrojone konsultacje społeczne dokumentu. Wśród jego założeń znalazła się oczywiście działalność ratownicza, ale także aktywności związane z kulturą, edukacją, sportem, czy też działalnością międzynarodową np. w ramach Unii Europejskiej.

- Gdy myślimy o strategii trzeba mówić o diagnozie i historii OSP, która ma ponad 100 lat. Obecnie najważniejsza jest rozmowa o naszym bezpieczeństwie za 5,10, 30 lat. Jak się spojrzy na historię ruchu strażackiego, to okazuje się, że bardzo istotna jest rozmowa o tym, co będzie z punktu widzenia wartości, wizji, misji wykonywanej przez związek. Zawsze była to jednolita misja ratowania życia, zdrowia, mienia, pomoc ludziom w potrzebie – tłumaczył Marian Zalewski, przewodniczący Zespołu ds. Strategii Związku OSP RP.

Według planów strategia ma zostać przyjęta w 2020 r.

Galeria zdjęć

Spotkanie dotyczące strategii "Florian 2050"

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!