Szczegóły aktualności:

O możliwościach współpracy z przedsiębiorcami z Izraela

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-09-2019

Rozwój Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost, energia odnawialna oraz zarządzanie gospodarką wodną to tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak, wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna oraz członka zarządu Marcina Jabłońskiego z Przedstawicielem Izby Gospodarczej w Izraelu  Chen Filipowiczem oraz Markiem Kobiecem, Wiceprezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. 

Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała plany rozwoju Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost. Jednym z celów jest utrzymanie regularnej komunikacji lotniczej. Obecnie lotnisko w Babimoście obsługuje stałe połączenie z Warszawą. Celem jest jednak zwiększenie destynacji, także o zagraniczne. W okresie wakacyjnym lotnisko obsługuje także loty czarterowe do Turcji. Celem strategicznym dla lotniska jest także pozyskanie inwestorów z obszaru transportu towarowego. Chodzi m.in. o nawiązanie współpracy z firmami spedycyjno-logistycznymi (cargo) w celu obsługi rynku polskiego i niemieckiego w godzinach nocnych, a w szczególności z Brandenburgii i Berlina oraz ustanowienie niewielkiej bazy dla przewoźnika cargo z obszaru Azji i Bliskiego Wschodu. W tym obszarze istnieje możliwość współpracy z przedsiębiorcami z Izraela.

Tematem rozmowy było także zarządzanie gospodarką wodną. Ogółem na terenie województwa lubuskiego znajduje się 418 rzek, kanałów oraz innych cieków o istotnej wielkości, o łącznej długości ok 4600 km. Posiadamy 43 przepompownie, które przepompowując nadmiar wody z obniżonych przyrzecznych obszarów znajdujących się poniżej koryt rzek chronią tym samym ludność i uprawy rolne przed zalaniem. Mamy także 519 jezior. Na terytorium województwa lubuskiego znajdują się zlewnie trzech rzek: Warty, Odry i Noteci. Podczas spotkania marszałek poinformowała, że samorząd województwa zarządzał gospodarką wodną regionu do 2017 roku. W tym czasie przeprowadzonych zostało szereg ważnych inwestycji, w tym przeciwpowodziowych, zabezpieczających lubuskie miasta. Od 2017 roku zarząd nad gospodarką wodną przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Przedstawiciel Izraela zainteresowany był także możliwościami współpracy w zakresie energii odnawialnej. Marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że województwo lubuskie ma dobre warunki do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności przy wykorzystaniu energii wiatrowej, instalacji opartych o spalanie biomasy, technologii produkcji biogazu oraz dalszego rozwoju energetyki wodnej.

Galeria zdjęć

Rozmowy z przedstawicielem Izraela

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!