Szczegóły aktualności:

VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji (wideo)

Marzena Toczek | Współpraca Zagraniczna | 16-09-2019

Rozpoczęło się VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji w Zielonej Górze. Gości w regionie lubuskim powitała marszałek Elżbieta Anna Polak. - To wspaniała okazja do wymiany doświadczeń m.in. w zakresie polityki spójności i obecności w Unii Europejskiej. Proszę odważnie stawiać tezy. Bo to, jakie będzie nasze miejsce we Wspólnocie, zależy właśnie od nas – podkreślała. Gościem specjalnym Forum jest Ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidosević.

Materiał filmowy

Podczas dwudniowego Forum włodarze polskich i chorwackich regionów rozmawiać będą na temat polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027, cyfryzacji administracji publicznej oraz partnerstwa publiczno-prywatnego.

Rozpoczynając wydarzenie marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała region lubuski. Podkreślała, że Lubuskie wiele łączy z chorwackimi regionami, m.in. winiarstwo oraz waga obecności w Unii Europejskiej w procesie rozwoju. - Dlatego najczęściej podczas naszych spotkań rozmawiamy o polityce spójności, o wdrażaniu regionalnych programów operacyjnych, o znaczeniu funduszy europejskich dla każdego  regionu, bo UE to związek regionów i to one są najważniejsze w polityce spójności. Chcemy też rozmawiać o inteligentnym rozwoju. Chcemy wspólnie korzystać ze swoich doświadczeń - podkreślała.

O początkach współpracy międzyregionalnej mówił także Jacek Protas – Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej. - Wszystko zaczęło się na Mazurach, gdzie podpisaliśmy porozumienie i postanowiliśmy spotykać się, aby wymieniać się doświadczeniami i wydobywać swoje potencjały. To, co tu wypracowujemy, ma duże znaczenie dla przyszłości naszych krajów i przyszłości Unii Europejskiej. Cieszę się, że potrafimy znajdować nowe wspólne tematy i płaszczyzny do współpracy – podkreślał.  

O przyjaznych relacjach łączących Polskę i Chorwację mówił także Ambasdor Tomislav Vidosevic: - Nasze stosunki są tradycyjnie bardzo dobre. Wielkie znaczenie dla tych relacji miała osoba papieża Jana Pawła II. Papież zdecydował, że Watykan jest pierwszym państwem, które uznało Republikę Chorwacji. Obecnie wiele możliwości współpracy daje inicjatywa Trójmorza. Jednak poza centralnym poziomem współpracy, to taka współpraca lokalna jest ważna i powinniśmy to wykorzystać – wyjaśnił. Podkreślał, że Polacy coraz częściej odwiedzają Chorwację. Teraz więc czas na przedsiębiorców. - Chcielibyśmy zobaczyć inwestorów z Polski. Chorwacja jest bardzo różnorodnym krajem w świetnym miejscu. To okazja dla waszych biznesmenów – dodał.

O tym jak wiele jest możliwych obszarów współpracy mówił także Przewodniczący Związku Żupanii Chorwackich Goran Pauk. - Gospodarka, turystyka, pozytywny klimat dla przedsiębiorców, rozwój infrastruktury - to bardzo ważne tematy dla obu państw. Polityka spójności odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju obu krajów i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Nasze samorządy chcą być i są inicjatorem rozwoju regionalnego. Jestem przekonany, że te relacje to wskaźnik, jak powinny kraje w ramach Unii współpracować, pomagać sobie, wymieniać doświadczeniami i wspierać – podkreślał.

Podczas pierwszych spotkań narodziła się idea bilateralnej współpracy Lubuskiego i chorwackiej żupani Podżedzko-slawońskiej.
Forum Regionów Polski i Chorwacji, w którym uczestniczą marszałkowie 16 województw oraz chorwaccy Żupani, jest okazją do wymiany doświadczeń wynikających z wdrażania funduszy unijnych, a także do podzielenia się informacjami na temat przygotowań do rozpoczęcia nowej perspektywy finansowej 2021-2027.

Galeria zdjęć

VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!