Szczegóły aktualności:

Pielęgniarki dostaną stypendia (wideo)

Marzena Toczek | Zdrowie | 13-09-2019

W Lubuskiem działa system stypendialny dla studentów medycyny, którzy po zakończeniu studiów zobowiązali się do pracy w lubuskich szpitalach. Cel jest prosty, zwiększenie liczby lekarzy w regionie. Teraz przyszedł czas na pielęgniarki. - Przekonaliśmy się już wielokrotnie, że najważniejsi są ludzie – kadra wysokospecjalistyczna. Jesteśmy zgodni, że potrzebujemy na naszym rynku pielęgniarek. A tylko poprzez wsparcie kadry medycznej możemy poprawić warunki leczenia w naszym regionie – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

W Lubuskiem od roku na stypendia mogą liczyć studenci medycyny. To sposób samorządu województwa na zatrzymanie lekarzy w regionie.

- W zakresie lekarzy zrealizowaliśmy plan. Mamy kierunek lekarski. Już niedługo będziemy mieli absolwentów. Już w pierwszym roku przyznaliśmy stypendia 85 studentom, którzy chcą z nami współpracować. Otworzyliśmy też kolejny nabór, czyli to działa – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Dlatego zarząd województwa zdecydował, że w ten sam sposób trzeba zadbać o kadrę pielęgniarską, której brakuje w regionie i kraju.

– Na sesji Sejmiku Województwa przedstawiliśmy projekt uchwały, który uzyskał jednogłośne poparcie. Jesteśmy zgodni, że potrzebujemy na naszym rynku pielęgniarek. Jesteśmy zdecydowani wypłacać studentom pielęgniarstwa stypendia w wysokości 1200 zł od października do czerwca, czyli przez okres 10 miesięcy. Pierwszy nabór trwa do 31 października. Jesteśmy pewni, że to są bardzo dobrze wydane pieniądze, bo tylko poprzez wsparcie kardy medycznej możemy  poprawić warunki leczenia w naszym regionie – podkreśla marszałek Polak.

O stypendia ubiegać mogą się studenci III roku studiów I stopnia oraz I i II roku studiów II stopnia pielęgniarstwa lub położnictwa. Stypendyści podpiszą umowę, w której zobowiążą się do podjęcia pracy w lubuskich lecznicach po zakończeniu nauki.

O brakach kadrowych i konieczności wsparcia mówiła Weronika Rozenberger - przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze.

– Jakość leczenia to nie tylko aparatura, ale przede wszystkim ludzie. Na 10 tys. mieszkańców przypada 5 pielęgniarek. Polska jest w europejskim ogonie jeżeli chodzi o ilość pielęgniarek i położnych. Zachęcamy więc do studiowania i jestem pewna, że będą chętne do skorzystania ze stypendiów i co za tym idzie podjęcia pracy w Lubuskiem. Nasz zawód ma bardzo wysokie notowania społeczne, natomiast jeżeli chodzi o warunki pracy i nabór do zawodu to jest małe, bo jest to zawód piękny, ale trudny. Mamy dużo do zrobienia ale już robimy dużo. To, że mamy kierunek pielęgniarstwo to dużo, więc za to też dziękuję pani marszałek – podkreślała.

Zobacz: informację na temat realizacji systemu stypendialnego dla lekarzy

Galeria zdjęć

Będą stypendia dla pielęgniarek

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!