Szczegóły aktualności:

Polska i Chorwacja – przykład dobrej współpracy

Marzena Toczek | Współpraca Zagraniczna | 13-09-2019

Zakończyło się VIII Forum Regionów Polski i Chorwacji w Zielonej Górze. Po raz kolejny okazało się, że wiele nas łączy, mamy wiele płaszczyzn współpracy oraz na wiele spraw patrzymy podobnie. – Byłam przy narodzinach forum w Rynie. Teraz kontynuujemy bardzo merytoryczne spotkania wymieniając się doświadczeniami. Te kilkudniowe obrady pokazują, jak wiele nas łączy – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, zamykając obrady.

Forum Regionów Polski i Chorwacji organizowane jest przez Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podkreślał Prezes związku, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, od czasu powstania Forum bardzo się rozwinęło. - Wtedy pewnie nie wyobrażaliśmy sobie, w jakim kierunku będzie szła nasza współpraca, bo żyliśmy w innych realiach. Chorwacja aplikowała do Unii Europejskiej, a my stawialiśmy coraz bardziej odważne kroki. Dzieliliśmy się doświadczeniami, jak mądrze wykorzystać członkostwo dla rozwoju naszych regionów. Cieszę się, że mogliśmy przekazać część naszej wiedzy, jak dobrze wykorzystywać fundusze europejskie. Dziś jesteśmy solidnymi partnerami, którzy znajdują wspólny punkt widzenia i potrafią o to walczyć – podkreślał. Odniósł się także do jednego z pierwszych priorytetów współpracy. Chodzi o budowę Korytarza Środkowoeuropejskiego. - Chodzi o to, żeby zbliżyć nasze kraje. Wierzę w to, że to co 10 lat temu było naszym marzeniem czyli korytarz środkowoeuropejski naprawdę stanie się faktem. Łączność bowiem będzie wzbogacała naszą współpracę. Wierzę, że wspólnych tematów nie zabraknie. Bo mamy aspiracie europejskie i nie ma wątpliwości, że możemy to zrobić wspólnie – zapewniał.

Obrady podsumowała marszałek Elżbieta Anna Polak. - Panele pokazują, że wiele nas łączy. Jest silne porozumienie chociażby w obszarze polityki spójności. Będziemy wspólnym głosem mówić o kontynuacji zasady n+3 oraz poziomu współfinansowania projektów. Akceptujemy wybór priorytetów. Akcent położyliśmy także na decentralizację, podkreślając rolę regionów, jako kreatorów polityki regionalnej. Pojawił się też ważny temat turystyki. Cieszę się, z tego co powiedział Olgierd Geblewicz, że w ramach naszych priorytetów możemy znaleźć, poprzez umiejętne pisanie programów, finansowanie różnych dziedzin, które wydają się być wykluczone. W nowym okresie też możemy dla tego obszaru znaleźć rozwiązania. Zgadzamy się, że jesteśmy skazani na świat cyfrowy, który powinien nas zbliżać. Rozwiązania, które stosujemy są do siebie bardzo podobne. Rozmawialiśmy także na temat Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Przykłady pokazują, że jak będziemy mieli mniej środków unijnych na wspieranie budżetów, to chętniej będziemy sięgali po rozwiązania z PPP, ale ważne żeby już teraz taki pilotaż realizować. Kapitał prywatny jest niezwykle potrzebny – podkreślała.

Tematem rozmów były także innowacje. - Regiony inteligentne, czyli zgodne z ukierunkowanie UE to projekty innowacyjne. W nowej perspektywie aż 65 proc. środków będzie przeznaczone na regiony inteligentne, ale też przyjazne środowisku. Bardzo ważna i potrzebna jest wymiana doświadczeń i konkretnych przykładów jak rozwijać nowoczesne technologie, gospodarkę i innowacyjne rozwiązania – wyjaśniła.

Marszałek poinformowała także, że Lubuskie zamierza jeszcze bliżej współpracować z Chorwacją. – Podjęliśmy temat współpracy z chorwacką Żupanią Pożeszko-Slawońską – poinformowała E.Polak.

Pozytywnie o współpracy polsko-chorwackiej wypowiadał się Goran Pauk – Przewodniczący Związku Żupanii Republiki Chorwacji. - Zrobiliśmy więcej niż praca, to przyjaźń, to ludzie są ważni. W Polsce zobaczyliśmy przykłady, które możemy zastosować, będziemy korzystać w państwa doświadczenia. Mam nadzieję że będziemy kontynuować współpracę – zakończył.

Galeria zdjęć

Zakończenie Forum Regionów Polski i Chorwacji

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!