Szczegóły aktualności:

Kolej na rower!

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 09-10-2019

Lubuska sieć rowerowa rośnie w oczach a tempo budowy nowych ścieżek dla cyklistów nie spada. Duża w tym zasługa samorządu województwa, który chętnie włącza się w projekty dotyczące budowy tras dla cyklistów. Tym razem, dofinansowanie z rąk członka zarządu Marcina Jabłońskiego, odebrali beneficjenci z powiatu nowosolskiego. Prawie 15 mln zł promesy ze środków RPO Lubuskie 2020 przełoży się na blisko 50 km dróg rowerowych.

- Cieszę się, że udało nam się dwukrotnie wesprzeć ten projekt. Pierwszy raz, kiedy dostał dofinansowanie oraz drugi, gdy dotację zwiększyliśmy. Skala przedsięwzięcia jest naprawdę imponująca - zapewniał członek zarządu Marcin Jabłoński.

Projekt „Kolej na rower” to wspólna inicjatywa kilku samorządów. Jest on realizowany w partnerstwie przez: miasto Nową Sól, gminę Nową Sól, Otyń, Kożuchów, Kolsko i Powiat Nowosolski. Długość wybudowanych ścieżek to 48,20 km. Ich trasa przebiega śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 Wolsztyn – Żagań. Całkowity koszt inwestycji to ponad 17,5 mln zł.

- Wszystkim uczestnikom projektu należą się gratulacje. Ścieżka w miejscu linii kolejowej to wspaniały pomysł i jedna z ciekawszych koncepcji - zapewniał członek zarządu Marcin Jabłoński.

Budowa ścieżek dla rowerów przynosi wiele korzyści na różnych polach. Z jednej strony sprzyja promocji aktywności na dwóch kółkach, a to ma pozytywne i bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie. Ponadto podróżowanie rowerem zmniejsza emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, a więc wpływa pozytywnie na środowisko. Poza tym podróżowanie po trasach dla cyklistów jest bezpieczne i wygodne.

- W ostatnim czasie brałem udział w cyklu wydarzeń dotyczących infastruktury oraz turystyki rowerowej w: Drezdenku, Gorzowie Wlkp., Sulęcinie. To dzisiejsze jest największe. Czegoś takiego jeszcze było. To powód do inspiracji, aby sformułować projekt budowy ścieżek o długości kilkuset kilometrów, obejmujący cały region. Stworzy to kompleksowy system tras, który umożliwi turystykę na zupełnie inną skalę. To pomysł wybiegający w przyszłość, który wyróżniłby nas na tle kraju - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński.

Przypomnijmy, że w Lubuskiem wciąż trwa projekt Odra Velo. W jego ramach zostaną zinwentaryzowane drogi dla cyklistów na polsko -niemieckim pograniczu. To duży projekt wart ponad 6 mln zł. Jedną z jego części ma być aplikacja, która będzie pokazywać trasy możliwe do wyboru.

Galeria zdjęć

Przekazanie promesy na ścieżkę rowerową

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!