Szczegóły aktualności:

Nie zrób błędu! Badaj się!

Małgorzata Tramś-Zielińska | Zdrowie | 17-10-2019

Kilkaset kobiet maszerujących po ulicy miasta z różowymi parasolkami – ten obrazek stał się już nieodłącznym elementem października – miesiąca Walki z Rakiem Piersi. - Marsz jest tylko symbolem. Przez cały rok mówimy o badaniach. Dostępna jest powszechnie bezpłatna mammografia. Młodsze panie muszą pamiętać o USG. Podczas naszych imprez i pikników zdrowia Amazonki uczą jak samodzielnie badać piersi. W tę edukację włączyli się także studenci kierunku lekarskiego UZ – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Tak jak Różowy Marsz jest lubuską tradycją, tak samo tradycją powinny być coroczne badania piersi. – Pokazujemy solidarność przeciwko tej ciężkiej chorobie, jaką jest rak piersi. Profilaktyka daje szanse na wyleczenie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Mimo deszczowej pogody, w Różowym Marszu w Zielonej Górze w tym roku wzięło udział blisko 200 uczestniczek.

Ze statystyk NFZ wynika, że 47 proc. kobiet w Lubuskiem robi mammografię (Dane NFZ za wrzesień 2019). To oznacza, że co druga Lubuszanka nie zrobiła jeszcze badania. Ale apel kierujemy do KAŻDEJ Lubuszanki - niech przepyta mamę, babcię, siostrę, teściową.

Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom

Samorząd województwa realizuje projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego”.
Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności mieszkańców województwa lubuskiego z grup podwyższonego ryzyka na badania profilaktyczne w zakresie nowotworu piersi, szyjki macicy i jelita grubego, poprzez działania informacyjno-edukacyjne, profilaktyczne, a tym samym zwiększenie wykrywalności nowotworów i zmniejszenie umieralności. Projekt obejmuje osoby zamieszkujące miejscowości poniżej 20 000 mieszkańców oraz obszary wiejskie.
Czas trwania projektu: od lipca 2017 r. do grudnia 2020 r.

W ramach Projektu można wykonać m.in. mammografię:
Dla kogo?

Mieszkanki województwa lubuskiego, kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Ponadto badania mammograficzne wykonywane są w mammobusach, których trasa dostępna jest na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pod linkiem http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/414/Trasy_mammobusow/

Sprawdź, gdzie można zrobić badanie:
https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/491/94/Program_profilaktyki_raka_piersi/

 

Zapisz się do naszego newslettera!