Szczegóły aktualności:

Młodzi mają głos!

Jarosław Rodziewicz | TOP | 06-11-2019

Młodzi Lubuszanie mają plan na przyszłość! Podczas VI Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego prezentowali propozycje, które powinny zostać sfinansowane ze środków unijnych. Udział w sejmiku był dla nich także prawdziwą lekcją samorządu. - W tym roku obchodzimy 30-lecie wolnej Polski. To była rewolucja mojego pokolenia - społeczna i polityczna. Mam zaszczyt należeć do pokolenia transformersów. Samorząd to znak i marka wolnej Polski. Decentralizacja spowodowała, że w małych ojczyznach odpowiadamy za to, co dzieje się wokół – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W obradach udział wzięło 30. Młodych radnych ze szkół średnich województwa lubuskiego. Ich pracę relacjonowali młodzi dziennikarze, którzy wzięli także udział w profesjonalnych warsztatach dziennikarskich. Podczas obrad o samorządzie województwa oraz rozwoju regionu mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Podkreślała, ze samorząd jest przewidywalny, a jego działalność opiera się na zaplanowanych działaniach. Przedstawiła misję, priorytety rozwoju regionu oraz inteligentne specjalizacje. - Pieniądze wydajemy zgodnie z priorytetami. Konsekwentna realizacja planu przynosi efekty. Przykładem jest ochrona zdrowia, która dzięki konsekwentnym działaniom z najbardziej zadłużonej stała się najmniej zadłużona w Polsce – wyjaśniła. Marszałek zaprezentowała także priorytety na kolejne lata. Zgodnie z założeniem Lubuskie ma być bardziej inteligentne, przyjazne środowisku, ma być bliżej obywateli, silne społecznie i ma łączyć.  Zobacz prezentację.

O przyszłości Lubuskiego debatowali także młodzi radni, którzy przedstawili propozycje przedsięwzięć, które powinny zostać sfinansowane ze środków unijnych w nowej perspektywie.

Oto 10 wybranych propozycji:

  1. Przedsiębiorczość w Praktyce – celem projektu ma być nauka przedsiębiorczości; mają to być warsztaty, wykłady i spotkanie z ludźmi biznesu, którzy podpowiedzą młodym jak zdobyć dobrą pracę, jak założyć własną firmę i jak funkcjonować na rynku.
  2. Młodzi w urzędzie, czyli e-administracja – możliwość załatwiania spraw urzędowych przez internet oraz edukacja w tym zakresie
  3. Inwestycja w młodych -  pomoc w wejściu na rynek pracy: większa liczba staży i praktyk w firmach co pomoże zdobyć doświadczenie, promocja dni przedsiębiorczości – cykliczne, kilka razy w roku, żeby młodzi mogli zobaczyć różne firmy; klasy patronackie (co byłoby z korzyścią da firmy i ucznia-firma dostałaby pracownika z doświadczeniem), kursy i projekty dokształcające dla uczniów, stypendia
  4. Zwiększenie ilości połączeń transportu publicznego - zwiększenie ilości autobusów elektrycznych i stacji dokujących. Bardzo wiele osób dojeżdża do szkół i ma problemy z dotarciem, często autobusy są przepełnione.
  5. Koordynacja transportu i usprawnienie aktualizacji godzin przejazdu - skoordynowanie transportu z uwzględnieniem godzin szkolnych
  6. Zwiększenie świadomości ekologicznej - zwiększenie ilości godzin w szkołach na temat ekologii, promocja alternatywnych źródeł energii, eventy ekologiczne, edukacja ekologiczna, kampanie społeczne dot. promocji działań eko, kosze recyklingowe
  7. Większy nacisk na komunikację elektryczną
  8. Zamiana źródeł energii na alternatywne
  9. Zwiększenie dostępności i poprawy jakości edukacji w mniejszych miejscowościach wszystkich grup wiekowych
  10. Zwiększenie integracji społeczno-ekonomicznej

 

Uchwała Nr 1/2019 VI Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego z dnia 4 listopada 2019 r.

 

Młodych radnych wspierali starsi „koledzy” – radni województwa lubuskiego: Mirosław Marcinkiewicz (wiceprzewodniczący sejmiku), Anna Synowiec, Aleksandra Mrozek oraz Grzegorz Potęga.

Wiedzą z młodymi dzielili się także przedstawiciele stowarzyszenia Codex oraz Rzecznik Funduszy Europejskich.

Galeria zdjęć

VI Lubuski Sejmik Młodzieżowy

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!