Szczegóły aktualności:

Lubuscy energetycy świętują

Marzena Toczek | Wydarzenia | 07-11-2019
Lubuscy energetycy świętują fot. Krzysztof Kubasiewicz

Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki ma 20 lat. Z tej okazji w Zielonogórskiej Palmiarni odbyła się uroczysta gala, podczas której marszałek Elżbieta Anna Polak wręczyła członkom stowarzyszenia Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. - Dziękuję za wprowadzenie w naszym regionie innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w zakresie współpracy biznesu, nauki i samorządu. Ta współpraca to symbol skuteczności w realizacji znakomitych pomysłów, tak jak w Elektrociepłowni mieliśmy przykład eko-rozwoju - mówiła.

Podczas uroczystości marszałek dziękowała członkom towarzystwa za 20-letnią działalność. - Dziękuję także za wasz wielki wkład transgraniczny. To wzorowa współpraca. Dziękuję także za współpracę z samorządem, ponieważ wybór priorytetów naszej strategii w zakresie energetyki nie byłby możliwy bez towarzystwa. Przedstawiciele państwa towarzystwa zasiadają także w naszej Radzie Rozwoju Regionu - podkreślała marszałek.
W uznaniu zasług dla naszego regionu, uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego z rąk marszałek „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego” otrzymali:

-  Ewa Teresa Pulkowska

- Janowi Mieczysław Kos

- Henrykowi Suboczow

Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki istnieje od 1999 r. jest równolatkiem woj. lubuskiego. Od chwili powstania na jego czele stoi Marian Babiuch, wieloletni prezes zielonogórskiej elektrociepłowni. Towarzystwo integruje środowisko lubuskich energetyków i naukowców, w jego 9-osobowym zarządzie zasiadają przedstawiciele zarówno północnej jak i południowej części województwa, w tym także parlamentarzyści (do członków zarządu LTnRRE należeli m.in. były senator z Zielonej Góry Stanisław Iwan i obecny senator z Gorzowa Władysław Komarnicki), a także znakomici naukowcy, m.in. prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, doradca wicepremiera prof. Leszka Balcerowicza ds. kompleksów paliwowo-energetycznych w latach 1998-2000. Towarzystwo jest organizacją apolityczną; utrzymuje się ze składek członków zwyczajnych (osób fizycznych) i członków wspierających (firm i instytucji). Towarzystwo nigdy nie ubiegało się o pieniądze publiczne (dotacje, granty) ani o fundusze unijne na realizowane projekty. Głównym "produktem" Towarzystwa są coroczne polsko-niemieckie konferencje pod nazwą "Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec - świat energii jutra" w Sulechowie, które są przedsięwzięciem komercyjnym, samofinansującym się. Organizowane są we współpracy z partnerami niemieckimi oraz Izbą Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. Na konferencjach co roku podejmowane są najistotniejsze tematy dla rozwoju energetyki woj. lubuskiego i Brandenburgii (budowa nowych elektroenergetycznych sieci przesyłowych, budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody itp.), a także dla ekologii i zrównoważonego rozwoju regionu lubuskiego (odnawialne źródła energii). Towarzystwo jest doskonałym przykładem współpracy nauki i biznesu, gdyż integruje przedstawicieli biznesu ze środowiskiem akademickim i samorządami (członkami wspierającymi LTnRRE są nie tylko firmy energetyczne, ale także Uniwersytet Zielonogórski, a umowę o partnerstwie Towarzystwo zawarło m.in. ze Zrzeszeniem Gmin Woj. Lubuskiego). Członkowie LTnRRE aktywnie uczestniczyli jako eksperci w pracach nad Strategią Rozwoju Woj. Lubuskiego a także Strategii Energetyki Woj. Lubuskiego, działają też w gremiach doradczych przy marszałku i wojewodzie. Ważną aktywnością Towarzystwa są także stanowiska podejmowane w sprawach strategicznych i kluczowych dla gospodarki regionu lubuskiego oraz przesyłane do organów decyzyjnych. Przykładem jest Stanowisko 1/2012 w sprawie skutków konsolidacji, restrukturyzacji i centralizacji w firmach energetycznych regionu lubuskiego, przyjęte w ślad za adekwatnym Stanowiskiem Sejmiku.

Galeria zdjęć

Lubuscy energetycy świętują

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!