Szczegóły aktualności:

Szczegóły aktualności: Wspólnie, aktywnie, kreatywnie na pograniczu polsko - niemieckim

Aneta Ciesielska | Interreg | 07-11-2019

 6.11.2019 r. odbyła się w Gorzowie Wlkp konferencja "Wspólnie, aktywnie, kreatywnie na pograniczu polsko–niemieckim".  Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Wspólpracy Interreg VA BB - PL 2014-2020 był organizatorem tego wydarzenia. W spotkaniu wziął udziął członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

 

Członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak po przywitaniu zaproszonych gości, podsumował dotychczasowe osiągnięcia programu oraz wskazał ich pozytywne oddziaływania na pogłębienie integracji mieszkańców pogranicza. Zaznaczył, że zwiększa to atrakcyjność i dostępność regionu. Ponadto przedstawił plany dotyczące przyszłości Interreg w latach 2021-2027. 

Stan wdrażania Programu Współpracy Interreg VA BB – PL 2014-2020 oraz prezentację realizowanych w obecnej perspektywie finansowej projektów, zaprezentowali przedstawiciele gmin z całego regionu. Konferencja była okazją do omówienia polityki transgranicznej po 2020 roku w związku z wydarzeniami i trendami w Polsce i całej Unii Europejskiej. Podczas spotkania wymieniono też oczekiwania dotyczące kształtów przyszłych programów Interreg.

Obecne propozycje Komisji Europejskiej zakładają, że wszystkie programy Interreg otrzymają w nowej perspektywie finansowej UE 11,1 mld euro. W latach 2021-2027 KE chce postawić na Europę bardziej inteligentną, bezemisyjną, lepiej połączoną, o silniejszym wymiarze społecznym, bliżej obywateli.

W konferencji udział wzięli m.in. wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Marcinkiewicz oraz radny województwa Edward Fedko.

Zapisz się do naszego newslettera!