Szczegóły aktualności:

Beaujolais po lubusku (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 11-11-2019

11. listopada, już po raz czwarty w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbyło się Święto Lubuskiego Młodego Wina. W tym roku lubuskie Beaujolais przebiegało pod hasłem „Wino i gęsina na Świętego Marcina”. - Dziś z premedytacją połączyliśmy Święto Młodego Lubuskiego Wina ze Świętem Niepodległości, bo trzeba radośnie świętować wolność, niepodległość. Jesteśmy różnorodni i możemy na różne sposoby świętować - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Święto Młodego Lubuskiego wina było okazją do degustacji pierwszego wina z tegorocznych zbiorów. Poznaliśmy także najlepsze z nich. - Dzisiaj wpadł mi w ręce egzemplarz Winiarza Lubuskiego sprzed 10 lat, w którym Mirosław Kuleba opisuje jak to się rodzi winnica w Zaborze na 35 ha i jak to jest trudno pogodzić wszystkich winiarzy. I jak widać po 9 latach, udało się, bo jesteśmy tu wszyscy razem, a winnica dojrzewa. Lubuszanie mogą czerpać dzisiaj z tradycji winiarskich - podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Gościem specjalnym Święta był Mateusz Gessler, który pokazał jak przygotować specjały z gęsiny. Poza najlepszym winem poznaliśmy także najpopularniejszą lubuską winnicę. Święto było również okazją do degustacji grzanego wina oraz przekąsek z gęsiny przygotowanych przez lubuskie restauracje i stowarzyszenia. W tym roku zaprezentowała się rekordowa ilość winnic lubuskich. A były to: Winnica Ingrid, Winnica Miłosz, Winnica Julia, Winnica Na Leśnej Polanie, Winnica Trojan, Winnica Pod Lubuskim Słońcem, Winnica Vae Soli, Winnica Cantina, Winnica Bachusowe Pole, Winnica Winnogóra, Winnica u Michała, Winnica Łukasz, Winnica Od Nowa, Winnica Pod Winną Górą, Winnica Senator i Winnica Equus.

Galeria zdjęć

Wino i gęsina na Świętego Marcina

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!