Szczegóły aktualności:

Festiwal literatury i wybitnych twórców

Małgorzata Trzcionkowska | Wydarzenia | 08-11-2019

Rozmowy i spotkania autorskie z uznanymi prozaikami i poetami, benefis Alfreda Siateckiego, prezentacje nowych wydawnictw, wieczór flamandzki, czy wreszcie spotkanie z Wojciechem Mannem  - to wybrana część wydarzeń, które złożą się na 9. edycję Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów, organizowanego przez WiMBP im. C.Norwida w Zielonej Górze. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Elżbiety Anny Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

W tym roku Festiwal rozpocznie się we wtorek 12 listopada i potrwa do 12 grudnia. W programie znalazło się 10 wydarzeń związanych z promocją i prezentacją literatury, które odbędą się w zielonogórskiej książnicy.

Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu będzie literatura faktu i książka kryminalna. Literaturę faktu reprezentować będą czołowi reportażyści: Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Małgorzata Rejmer, natomiast „kryminalistów” - autorzy bestsellerowych powieści: Marek Krajewski oraz Marcin Wroński.

Ważnym punktem programu tegorocznego Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej będzie benefis Alfreda Siateckiego,  prozaika, autora wielu powieści, w tym również sensacyjnych, który w bieżącym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej.

Postać i twórczość zielonogórskiej poetki Anny Tokarskiej – patronki Festiwalu Literackiego, w sposób szczególny upamiętniona zostanie czytaniem jej poezji w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Z tej okazji ukaże się także wznowiony tomik wierszy poetki.  

Współczesną polską twórczość poetycką zaprezentuje, specjalizujące się w wydawaniu serii poetyckich, warszawskie wydawnictwo Anagram. Jego właścicielka i redaktorka Magdalena Koperska przedstawi najnowszą ofertę wydawniczą oraz poprowadzi rozmowę z debiutującą poetką, mieszkająca w przeszłości przez wiele lat w Zielonej Górze Małgorzatą Chomont, autorką tomiku poetyckiego „Dopóki ptaki śpiewają”.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie miała także wymiar międzynarodowych kontaktów poetyckich. Gośćmi Biblioteki Norwida będą bowiem belgijscy poeci z pisma literacko-kulturalnego „G.” (dawniej „Gierik & Nieuw Vlaams Tijdschrift”) z Antwerpii, z którym współpracuje redakcja „Pro Libris”.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Wojciech Mann, znany polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk, aktor, pedagog, autor m.in. książki pt. „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, która ukazała się w ubiegłym roku.

Na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Festiwalu Literackiego Proza Poetów jest wstęp wolny.

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Dyskusyjne Kluby Książki, Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dyrektor Artystyczny: Andrzej Buck

Wydarzenia realizowane są dzięki pomocy finansowej Województwa Lubuskiego oraz Instytutu Książki - Dyskusyjne Kluby Książki.

Zapisz się do naszego newslettera!