Szczegóły aktualności:

V Lubuski Sejmik Turystyczny

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 14-11-2019
V Lubuski Sejmik Turystyczny fot. Małgorzata Tramś-Zielińska

14 listopada br. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa odbył się V Lubuski Sejmik Turystyczny. Turystyka przyrodnicza i możliwości jej rozwoju na terenie woj. lubuskiego, Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności, Klaster Turystyki Historycznej to tylko niektóre z paneli. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Łukasz Porycki. - Województwo lubuskie jest jednym z najmniejszych województw, z najmniejszym budżetem, ale z największym sercem, z wielkim sercem również do turystyki – mówił wicemarszałek.

Jadwiga Błoch, Prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR” przywitała gości i omówiła krótko zadania i cele organizacji oraz podsumowała 15 lat LOTUR. Zaprosiła także na oficjalne uroczystości, które odbędą się 11 grudnia 2019 r. w Wiechlicach. - Widziałem tą pracę, którą wykonała pani prezes na początku, tworząc od podstaw standardy, które są teraz czymś normalnym, a wcześniej wydawały się bardzo innowacyjne. Bardzo dziękuję za to zaangażowanie. Mam bardzo dobre informacje i już dziś mogę zdradzić, że od przyszłego roku 100 proc. zwiększamy składkę przekazywaną dla LOTUR-u. Zostało to uwzględnione w projekcie budżetu województwa na 2020 r. – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.    

Podczas sejmiku przyznano wyróżnienia - odznaki honorowe MSiT „Za zasługi dla Turystyki” oraz medale LOTUR zasłużeni dla lubuskiej turystyki.

Obrady Sejmiku rozpoczęły się od wystąpienia gości, a następnie odbyło się wprowadzenie do tematu poprzez referaty prelegentów związane z główną przewodnią tematyką „Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności”.

V Lubuski Sejmik Turystyczny – „Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności”, to sesja plenarna z udziałem specjalistów oraz sesje panelowe:

  • Panel Turystyka przyrodnicza i możliwości jej rozwoju na terenie woj. lubuskiego
    Celem panelu było pokazanie możliwości tworzenia nowych produktów turystycznych w oparciu o turystykę przyrodniczą, prezentacja produktów turystycznych zgłoszonych do konkursu na najlepszy produkt turystyczny
  • Panel Klastry w turystyce – wiedza, innowacyjność, rozwój

Zaprezentowano m.in. sposoby funkcjonowania klastrów turystycznych w Polsce jak i za granicą, nowo tworzącym się klastrem turystyki historycznej w lubuskim.

Podczas Sejmiku nastąpiło podsumowanie Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny o Lubuską Perłę Turystyczną oraz wręczenie Lubuskich Pereł Turystycznych. Nagrodę za pierwsze miejsce wręczył wicemarszałek Łukasz Porycki.
(Wyniki w slajdach w galerii poniżej)

Na koniec odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Lubuską Regionalną Organizacją Turystyczną „LOTUR” a Lubuskim Centrum Produktu Regionalnego.    

Gośćmi sejmiku byli Magda i Jacek Zbieraj, prowadzący bloga www.zbierajsie.pl o podróżowaniu z dziećmi, którzy w tym roku zajęli II miejsce na Turystycznych Mistrzostwach Blogerów organizowanych przez Polską Organizacje Turystyczną.

Organizacja Sejmiku Turystycznego ma na celu promocję wpływającą na pozytywny wizerunek województwa w zakresie turystyki ale także kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego podczas obrad na wystawach towarzyszących zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk turystycznych z naszego regionu w sferze powstawania oraz rozwoju markowych produktów turystycznych oraz produktów związanych z turystyką przyrodniczą .

Twórcy i właściciele lubuskich produktów związanych z atrakcjami turystycznymi zaprezentowali swoje oferty. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Galeria zdjęć

V Lubuski Sejmik Turystyczny

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!