Szczegóły aktualności:

Kolejny sukces lubuskiego in vitro

Małgorzata Tramś-Zielińska | Zdrowie | 22-11-2019

Szesnaście ciąż (11 ciąż pojedynczych i 5 ciąż mnogich) - to efekty drugiej edycji programu in vitro realizowanego przez samorząd województwa. - To szczęście kilku rodzin. Efekty pokazują, że było warto. Dlatego w kolejnym roku będziemy kontynuować ten program - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. W 2020 r. na ten cel zaplanowano 500 tys. zł. W tym roku było to 200 tys. zł, a w 2018 r. 100 tys. zł.

Koszt jednorazowego dofinansowania przez Samorząd Województwa do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro tj. w przypadku dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie z wykorzystaniem męskich lub żeńskich komórek rozrodczych wynosi 5 000,00 złotych lub w przypadku procedury adopcji zarodka wynosi  2 000,00 zł.

Główne kryteria kwalifikacji par są:

  • zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego;
  • niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną;
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia;
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

Udział w Programie gwarantuje Uczestnikom możliwość trzykrotnego zapłodnienia (pod warunkiem niewykorzystania przez Realizatora środków przewidzianych na realizację Programu w okresie objętym umową).

Celem Programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – stanowiących populację docelową – w okresie objętym Programem

Samorządowy program „in vitro” otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie.

2019 rok
Realizator: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu,
- 16 ciąż, w tym: 11 ciąż pojedynczych, 5 ciąż mnogich
Kwota dofinansowania: 199 000 zł

2018 rok
Realizator: INVICTA – Oddział we Wrocławiu
- 7 ciąż, w tym: 1 ciąża bliźniacza, 5 urodzonych dzieci, 1 ciąża w trakcie (rozwiązanie w pod koniec listopada).
Kwota dofinansowania: 99 960 zł

Obecnie w Polsce około 20 % par, czyli już niemal co piąta para, aby mieć dziecko, potrzebuje lekarskiej pomocy. Medycyna potrafi im pomóc coraz skuteczniej. Jednak dostępne, najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i niefinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd tylko część z niepłodnych par sięga po pomoc specjalisty.

Zapisz się do naszego newslettera!