Szczegóły aktualności:

Urząd Marszałkowski PracoDAWCĄzdrowia

Marzena Toczek | Wydarzenia | 27-11-2019

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego otrzymał certyfikat pracoDAWCAzdrowia za szczególną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów zdrowia w środowisku pracy. Wyróżnienia takiego nie zdobył żaden inny urząd marszałkowski. – Zdrowie i jakość życia to nasz priorytet. Podejmujemy szereg działań w tym zakresie, które przynoszą efekty. To wyróżnienie to dowód na to, że robimy to najlepiej w Polsce – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Nagroda przyznawana jest przez Ministra Zdrowia. Lubuskie otrzymało ją za dbanie o zdrowie pracowników i mieszkańców regionu poprzez realizację inicjatyw na rzecz profilaktyki. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego organizuje co roku Lubuski Piknik Zdrowia - największą imprezę o charakterze prozdrowotnym w regionie. Jest  też inicjatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Urzędów Marszałkowskich „Marszałkiada”. Ponadto w pracownicy urzędu to także drużyna piłki nożnej, która każdego roku bierze udział Halowych Mistrzostwach Polski Urzędów Marszałkowskich, każdorazowo zdobywając medale i wyróżnienia. Pracownicy urzędu to także biegacze, którzy biorą czynny udział w zawodach biegowych organizowanych dla urzędników (i nie tylko) na terenie całego kraju.

Urząd wspiera także badania profilaktyczne pracowników. Decyzja marszałek Elżbiety Anny Polak minimum raz w roku w ramach akcji „Urzędnik idzie na badania” pracownik ma prawo do połowy dnia wolnego w godzinach pracy w celu wykonania takich badań. Pracownicy uświadamiani są także konieczności wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Samorząd Województwa Lubuskiego od 2017 r. realizuje projekt dotyczący profilaktyki trzech nowotworów: piersi, szyjki macicy i jelita grubego. W holu i na korytarzach urzędu rozstawione są stendy z ulotkami, które informują pracowników o możliwości wykonania badań. W ramach projektu można m.in. skorzystać z darmowej kolonoskopii, mammografii i cytologii. Wcześniej realizował i promował projekt Zdrowe Płuca Lubuszan. Ponadto organizowane są także akcję zachęcające do badań: Mammobus pod Urzędem, Movember w Urzędzie, stoiska informacyjne podczas akcji zdrowotnych, jabłka na zdrowie, białe soboty, czy Zdrowie na Obcasach (akcja skierowana do kobiet). Urząd realizuje także program rehabilitacji, z którego pracownicy także mogą skorzystać.

Zapisz się do naszego newslettera!