Szczegóły aktualności:

Park Technologii Kosmicznych – kolejne ustalenia

Marzena Toczek | Wydarzenia | 02-12-2019

Ustalenia dotyczące budowy Parku Technologii Kosmicznych to temat spotkania wszystkich zainteresowanych stron. Gospodarzem rozmów była marszałek Elżbieta Anna Polak. - Jesteśmy zdeterminowani, żeby park budować. Taką podjęliśmy wspólnie decyzję z firmą HERTZ, Centrum Badań Kosmicznych oraz Uniwersytetem Zielonogórskim. Ta inwestycja to wielka szansa dla województwa i miasta Zielona Góra - szansa na pokonanie problemu, jakim jest niski poziom innowacyjności. Bez takich inwestycji to się nie uda – podkreślała.

Podczas spotkania omówiony został harmonogram procesu budowy Parku. Inwestycja współfinansowana będzie ze środków RPO Lubuskie 2020 i realizowana w metodologii zaprojektuj-wybuduj. Wątpliwości wzbudzał wybór miejsca, w którym Park miałby powstać. Ostatecznie strony zdecydowały się na działkę należącą do Uniwersytetu Zielonogórskiego, usytuowaną w Nowym Kisielinie. Samorząd województwa odkupi ww. działkę od uczelni. Podczas spotkania prezydent Janusz Kubicki zadeklarował wsparcie dla realizacji inwestycji, w tym wydanie pozwolenia na budowę.

Ustalono, że przewidywany czas zakończenia procedury przetargowej związanej z wyłonieniem firmy projektowej, wykonaniem projektu oraz wyłonieniem wykonawcy to maksymalnie październik 2020 roku. Inwestycja ma zostać ukończona w czerwcu 2023 roku.

Przypomnijmy, że projekt Parku Technologii Kosmicznych powstał z inicjatywy marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Anny Polak, a partnerami samorządu województwa w tym projekcie są Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz zielonogórska firma Hertz Systems. Od niedawna do grona partnerów dołączyła także włoska firma SAB Milano, zainteresowana realizacją na terenie Polski innowacyjnych projektów z branży technologii kosmicznych.

Wartość projektu PTK to 60,7 mln zł, z czego kwota dofinansowania z RPO to 42 mln zł. Od marca br. w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie działa już ośrodek CBK PAN, który funkcjonuje pod nazwą Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych. Jego celem jest podejmowanie wspólnych polsko-niemieckich programów badawczych a także wykształcenie kadry naukowej, na której będzie się opierać działalność laboratoriów lubuskiego Parku Technologii Kosmicznych.

W spotkaniu udział wzięli:

Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego

Rafał Trzaskowski – Prezes Firmy Hertz

Katarzyna Łasińska – Kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego

prof. Marek Banaszkiewicz - szef oddziału Centrum Badań Kosmicznych PAN w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie

Janusz Kubicki – Prezydent Zielonej Góry

Krzysztof Kaliszuk – Zastępca Prezydenta Zielonej Góry

Sławomir Kotylak – dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji

Maciej Nowicki - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego

Wojciech Olszewski – dyrektor Biura Projektów Własnych

Daniel Mazurkiewicz – Biuro Projektów Własnych

Bogusław Wontor – Poseł na Sejm RP

Galeria zdjęć

Rozmowy o lokalizacji Parku Technologii Kosmicznych

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!