Szczegóły aktualności:

Skwierzyna będzie miała sanktuarium

Marzena Toczek | Wydarzenia | 24-01-2020

Skwierzyna będzie miała sanktuarium Matki Boskiej Klewańskiej Patronki Kresowian, które otwarte zostanie 24 maja. Ponadto działać przy nim będzie Centrum Pamięci o Kresowiakach oraz ekumeniczne centrum wsparcia dla żołnierzy z misji. O objęcie patronatem wydarzenia marszałek Elżbietę Annę Polak podczas spotkania poprosili: ks. Kazimierz Małżeński oraz Jan Klemt, dyrektor Generalny Zarządu Krajowego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”.

Obraz Najświętszej Marii Panny w Klewaniu – znajdujący się w skwierzyńskim kościele świętego Mikołaja wizerunek przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, namalowany prawdopodobnie ok. XVII wieku, uważany jest za cudotwórczy. W 1945 r. przywieziony został z Wołynia na tzw. Ziemie Odzyskane.

Obraz klewański został namalowany najprawdopodobniej w XVII wieku w Klewaniu na Wołyniu. Według Siergieja Kalibirdy, książę Kazimierz Florian Czartoryski przywiózł ikonę z Rzymu w 1642 roku. W tym czasie miał on uzyskać status cudownego. Mieszkańcy okolicznych wsi i miast mieli doznawać wielu łask i odzyskiwać wiarę dzięki wstawiennictwu Matki Biskiej Klewańskiej przedstawionej na wizerunku. Cuda zostały potwierdzone przez protokół notariusza apostolskiego Baptista de Rubeisa.

Zapisz się do naszego newslettera!