Szczegóły aktualności:

Podziękowania od Miedzi Copper Corporation

Michał Iwanowski | Wydarzenia | 19-02-2020
Prof. Stanisław Speczik dyrektor generalny Miedzi Copper Corporation był gościem marszałek Elżbiety Anny Polak. Przekazał jej pisemne podziękowania od firmy za wieloletnie wspieranie projektu poszukiwań złóż miedzi i srebra na terenie województwa lubuskiego. Poinformował też o planowanych w tym roku wierceniach, by podnieść kategorię złóż i wystąpić o koncesję wydobywczą.

Prof. Speczik poinformował, że Główny Geolog Kraju 12 lutego br. zatwierdził dokumentację złoża Nowa Sól, złożoną przez firmę Zielona Góra Copper sp. z o.o.

Zatwierdzone zasoby złoża Nowa Sól wynoszą 848 481 tys. ton rudy, 10 583 tys. ton miedzi oraz 36,410 tys. ton srebra. Jak szacuje firma Miedzi Copper Corporation, skumulowany zysk z przyszłej eksploatacji tego złoża po odjęciu kosztów budowy kopalni, kosztów eksloatacyjnych i rekultywacji wyniosą 25 mld USD. Kwota ta może być jednak większa, z uwagi na perspektywy przyrostu zasobów na północ i wschód od dotychczas udokumentowanego obszaru.

"Z tej okazji chciałbym Pani Marszałek wyrazić wdzięczność i podziękowania za wieloletnie wspieranie naszego projektu poszukiwań złóż miedzi i srebra na terenie woj. lubuskiego - napisał prof. Speczik. - Była Pani z nami od początku, od pamiętnego otwarcia programu wiertniczego na otworze Mozów 1 C1 dnia 26 lutego 2013 r. W trudnych chwilach dla projektu była Pani dla nas wsparciem i dobrym duchem zachęcającym nas do cierpliwości i nieustępliwości w realizacji badań. Z województwa lubuskiego niezmiennie, niezależnie od opcji politycznych, emanowało ku nam poparcie i zrozumienie, którego organizatorem była Pani Marszałek. To także Pani sukces oraz wszystkich ludzi dobrej woli w województwie lubuskim. Na mapie gospodarczej województwa pojawia się nowe, zasobne, odkryte w dziewiczym terenie złoże".

Prof. Speczik przekazał też informację o planowanym wznowieniu programu wierceń (cztery wiercenia w tym roku), by od początku 2021 r. podwyższyć kategorię rozpoznania złoża, która upoważni firmę do wystąpienia o koncesję wydobywczą.

 

Zapisz się do naszego newslettera!