Szczegóły aktualności:

Najlepsi sportowcy, kluby i trenerzy

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 21-02-2020
20 lutego br. w WOSiR w Drzonkowie odbyła się uroczystość podsumowania współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży za rok 2019. Młodym sportowcom, trenerom oraz klubom pogratulował wicemarszałek Łukasz Porycki, który wręczył także stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego na 2020 r. Na ten rok przyznano 54 stypendia sportowcom reprezentującym 22 lubuskie kluby na łączną kwotę 200 tys. zł.

Stypendia sportowe dla najlepszych

Stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego przyznawane są od 2008 r. od tego czasu wsparciem finansowym zostało objętych blisko 500 wybitnie uzdolnionych sportowców naszego województwa. W tym okresie z budżetu województwa na ten cel przeznaczono kwotę ponad 1 mln zł. 

W 2020 roku już po raz trzynasty w historii samorządu województwa przyznane zostały stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego. W 2018 r. podjęta została nowa uchwała regulująca przyznawanie stypendiów. Zgodnie z nowymi zasadami stypendia przeznaczone są dla zawodników w kategoriach wiekowych junior młodszy, junior, młodzieżowiec, a także sportowców w pierwszym roku kategorii senior oraz osób niepełnosprawnych za osiągnięte wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie sportowym, którzy są członkami klubów sportowych zarejestrowanych na terenie Województwa Lubuskiego.

Stypendia przyznano w kwocie 750 zł brutto miesięcznie na okres 10 miesięcy dla 2 sportowców jako nadzieje olimpijskie, kwotę 500 zł brutto miesięcznie na okres 10 miesięcy dla 2 sportowców za wybitne osiągnięcia w znaczących dyscyplinach olimpijskich i kwotę 350 zł brutto miesięcznie na okres 10 miesięcy dla 50 sportowców, którzy zdobyli medal w zawodach rangi Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym młodzieżowca i juniora, a także w sportach nieolimpijskich, w tym 6 sportowców niepełnosprawnych (stanowiących 11%), którzy zdobyli co najmniej medal w Mistrzostwach Świata - zobacz listę stypendystów  W ramach naboru do urzędu wpłynęło 125 wniosków z 36 klubów i stowarzyszeń sportowych.

Stypendia przyznawane są sportowcom, zarówno w indywidualnych, jak i zespołowych dyscyplinach sportowych, którzy w roku poprzedzającym przyznanie stypendium spełnili co najmniej jeden z następujących warunków:

1) reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich lub na Igrzyskach Paraolimpijskich,

2) reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata lub Mistrzostwach Europy w kategorii seniorów, młodzieżowców, juniorów lub juniorów młodszych lub reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży,

3) zdobyli medal na głównych Mistrzostwach Polski Seniorów lub zdobyli medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Juniorów, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, objętych Systemem Sportu Młodzieżowego,

4) zdobyli medal na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy w sportach osób niepełnosprawnych,

5) byli medalistami Mistrzostw Polski w zespołowych grach sportowych seniorów, młodzieżowców, juniorów lub juniorów młodszych.

Podsumowanie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży

Podczas spotkania wręczone zostaną nagrody dla 31 wyróżnionych trenerów, których podopieczni osiągnęli w ubiegłym roku wysokie rezultaty w rywalizacji sportowej (decyzja Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 21 stycznia 2020 r. W trakcie uroczystości przekazane zostaną również wyróżnienia dla 15 klubów sportowych i 8 gmin województwa lubuskiego, które zdobyły czołowe miejsca, punktując w ramach Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży.

Podczas uroczystości poznaliśmy 15 klubów, które w ogólnopolskim współzawodnictwie zdobyły najwięcej punktów w województwie – zobacz listę

Szklane statuetki trafiły do najlepiej punktujących gmin – zobacz listę gmin

Wyróżnienia odebrali także trenerzy, których podopieczni uzyskali wysokie wyniki w 2019 roku – zobacz listę nagrodzonych

Nagroda specjalna Lubuskiej Federacji Sportu dla klubu, który zanotował w 2019 roku największy postęp trafiła do Uczniowskiego Klubu Sportowego Nowiny Wielkie oraz Zielonogórskiego Klub Sportowego. Wyróżnienie wręczył prezes Bogusław Wontor.

Na koniec uhonorowano trenera strzelectwa sportowego Czesława Poźniaka z okazji 45-lecia pracy w sporcie. 

 

Zdjęcia: Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie 

Galeria zdjęć

Najlepsi sportowcy, kluby i trenerzy

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!