Szczegóły aktualności:

Koronawirus: Jak być bezpiecznym na spacerze w lesie?

Mirosława Dulat | Koronawirus | 22-03-2020
Lasy Państwowe wydały zalecenie dotyczące bezpieczeństwa poczas wypraw do lasu. Apelują, by w trakcie spacerów nie tworzyć skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Leśnicy radzą, by na spacer wybrać lepiej duży kompleks leśny, a unikać popularnych turystycznie miejsc. UWAGA! W dwóch miejscach w regionie obowiązuje zakaz wstępu to lasu.

18 z 430 Nadleśnictw w Polsce prowadziło zakazy wstępu do lasów. Na terenie województwa lubuskiego dotyczy to obszaru na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego - od Kragowej do Wolsztyna oraz na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego (okolice Bytomia Odrzańskiego, Sławy i Głogowa). Lasy Państowe określiły przyczynę zamknięcia tych obszarów jako "zagrożenia nadzwyczajne". ZOBACZ MAPĘ

Ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są zamknięte obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Odwołane zostały też wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki. Lasy w zarządzie Lasów Państwowych pozostają natomiast otwarte dla każdego. Nie dziwi zatem, że w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze. "Odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem" - czytamy w apelu.

Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.

Dla przykładu, liczba osób na monitorowanych trzech szlakach (Alicji, Korzeni i Wiewiórki) w lesie w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Nadleśnictwie Gdańsk (sam ogród jest zamknięty) od końca lutego wzrosła zauważalnie. Dotyczy to zwłaszcza weekendów między godzinami 13.00 a 15.00. W niedzielę 15 marca br. najpopularniejszy z tych szlaków odwiedziło bez mała 300 osób, niemal dwa razy więcej niż zwykle w takim okresie. Podobnie jest w przypadku popularnej ścieżki Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice), którą w piątek 13 marca odwiedziło aż blisko 1100 osób, m.in. wypełniając szczelnie autami leśny parking.

Lasy Państwowe apelują gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie.

Materiał pochodzi ze strony Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/koronawirus-jak-bezpiecznie-wybrac-sie-do-lasu-w-czasie-epidemii 

Zapisz się do naszego newslettera!