Szczegóły aktualności:

Samorząd w walce z pandemią

Marzena Toczek | Koronawirus | 25-03-2020

Samorząd województwa każdego dnia prowadzi działania  mające na celu wsparcie walki z pandemią koronawirusa. - Chcemy się skupić na osłonie pracowników, którzy są na pierwszej linii frontu i na pomocy mieszkańcom tak, aby się czuli bezpiecznie. Dlatego staramy się jak najszybciej wdrożyć nasze działania – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Te działania to m.in. 50 mln na wsparcie szpitali, pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców, czy Bank Informacji Pomocowej.

50 mln zł na sprzęt ratujący życie

Zarząd Województwa Lubuskiego na posiedzeniu 17 marca br. podjął działania w celu przekierowania środków unijnych na specjalny projekt doposażający lubuskie szpitale walczące z pandemią koronawirusa na pierwszym froncie. Zielone światło do zmian w planowanych wydatkach dały Komisja Europejska oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.  - Projekt jest gotowy. Wczoraj zarząd przyjął jego identyfikację i na tej podstawie wprowadziliśmy do budżetu 45 mln zł, ponieważ 5 mln zł to jest w ramach EFS i będzie bezpośrednio przekazane szpitalom. Te 45 mln, podzieliliśmy na środki ochrony osobistej (11,4 mln zł) i środki do intensywnej terapii plus 4 ambulanse - to jest 33 mln zł. Staramy się jak najszybciej zamówić towar. Wczoraj pracowaliśmy do późnych godzin, za co wszystkim pracownikom departamentu ochrony zdrowia bardzo dziękuję – podkreślała marszałek.

Do tej pory udało się zamówić sprzęt na kwotę 16 mln zł. Są to urządzenia obecnie niezbędne szpitalom. -  Najbardziej potrzebne są urządzenia do intensywnej terapii. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami postawionymi w stan gotowości, tj. szpitalem jednoimiennym na Walczaka w Gorzowie, szpitalem w Zielonej Górze (oddział zakaźny oraz dwa przystosowane: okulistyka i laryngologia) oraz szpitalami w Torzymiu, Szprotawie i dwoma w Żarach. W pierwszej kolejności zamówiliśmy urządzenia ratujące życie, ponieważ będziemy na nie czekać do ok. 2 tyg. To są dwa tomografy, 5 aparatów USG, dwa aparaty rentgenowskie, 44 respiratory, 86 pomp infuzyjnych i 18 defibrylatorów. Od rana pracownicy realizują kolejne zamówienia. Każdy zakup uzgadniany jest ze szpitalem, tak aby był to sprzęt, który jest im potrzebny i oczekiwany – wyjaśnia E.Polak.

Obecnie lubuskie szpitale dysponują następującą ilością respiratorów: Torzym – 3, Gorzów – 49 (w tym dziecięce),  Zielona Góra – 45 (w tym dziecięce).

5 mln z całej puli środków przeznaczone zostanie na zakup testów do wykrywania zakażania koronawirusem.  - Zielona Góra i Gorzów odpowiedziały na naszą prośbę o zwiększenie obecnie realizowanego projektu w ramach EFS, na co pozwalają przepisy Ministerstwa Rozwoju. Zielona Góra już jest przygotowana do przeprowadzenia przetargu na zakup testów genetycznych. Takie testy zamówi też Gorzów – wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Porycki.

Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców

Na wsparcie samorządu województwa w tym trudnym czasie pandemii mogą liczyć także lubuskie firmy. Zarząd województwa przygotował specjalnie im dedykowany pakiet udogodnień. - Niezwłocznie po tym, jak Komisja Europejska przyjęła szereg regulacji zakładających poluzowanie procedur, przygotowaliśmy specjalny pakiet antykryzysowy. Przyjęliśmy go 18 marca. To jest dokument, który opisuje różnego rodzaju ułatwienia, udogodnienia i korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców, którym proponujemy możliwość wprowadzania zmian w realizowanych projektach. Dajemy im możliwość karencji w spłacie różnego rodzaju rat kapitałowych, wydłużamy terminy nawet do 6 miesięcy na udokumentowanie rozliczeń związanych z realizowanymi przez nich projektami. Zwiększyliśmy także poręczenia udzielane przedsiębiorcom oraz limit ich wartości. TE działania realizowane są przede wszystkim przez naszych partnerów tj. Agencja Rozwoju Regionalnego, LFPK, czy fundacja przedsiębiorczości z Żar oraz Dobiegniewa – wyjaśnia członek Zarządu Marcin Jabłoński. Dodaje, że obecnie analizowana jest konieczność zmian w zaplanowanych konkursach tak, by jak najwięcej środków popłynęło na rynek do przedsiębiorców, aby projekty mogły być jak najszybciej zrealizowane, aby wesprzeć gospodarkę, która z pewnością mocno ucierpi w związku z obecnymi ograniczeniami. - Jesteśmy otwarci na potrzeby i propozycje – dodaje.

Pomagamy na obszarach wiejskich

Samorządowe wsparcie trafi także na lubuską wieś oraz do małych miasteczek. - Już dzisiaj ruszyliśmy z akacją przekazywania środków dla Ochotniczych Straży Pożarnych na zakup niezbędnych produktów dla seniorów. To obecnie wnioski z 47 jednostek. Staramy się też wspierać podmioty ekonomii społecznej. Mamy przygotowane pewne rekomendacje wzorem innych województw – mówił wicemarszałek Porycki. Na obszarach wiejskich pomoc niosą także Lokalne Grupy Działania. – Bardzo im dziękuję za tworzenie bazy lokalnych wolontariuszy, którzy wspierają seniorów i potrzebujących w wykonywaniu niezbędnych czynności codziennych i administracyjnych – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Wyraża także zaniepokojenie ponownym pojawieniem się na terenie województwa lubuskiego przypadków AFS – Afrykańskiego Pomoru Świń oraz przypadków ptasiej grypy.

Wspólna inicjatywa polskich marszałków

Jednym głosem w sprawie walki z pandemią mówią marszałkowie polskich województw. - W ubiegły piątek przyjęliśmy stanowisko Zarządu ZWRP, ponieważ nasze pojedyncze apele są nieskuteczne. Przede wszystkim apelujemy do rządu, aby wszelkie koszty związane z przekształcaniem szpitali w jednoimienne oraz związane z wykonywaniem poleceń wojewodów i  sztabów kryzysowych zostały objęte promesą rządowej rekompensaty, bo w tej chwili to samorządy i szpitale ponoszą te koszty. Apelujemy również o zwiększenie dostępności społeczeństwa do testów oraz o dopuszczenie do krajowego systemu laboratoriów samorządowych, na których doposażenie przekazaliśmy środki. Prosimy również o standaryzację wytycznych dot. testów – informuje marszałek Polak.

Związek Województw RP głosami marszałków zwrócił się także do KE o przyznanie instytucjom zarządzającym większych uprawnieniń w samodzielnym dokonywaniu zmian, bo teraz te procedury są wydłużone. - Apelujmy także o zmianę wskaźników, bo niektóre nie będą mogły być wykonane w związku z realokacją środków. Apelujemy też o zwiększenie poziomu współfinansowania projektów. Obecnie maksymalny poziom to 85 proc, a chcemy aby wynosił 90 proc., żebyśmy mogli łatwiej realizować programy osłonowe oraz zakupy związane z pandemią. Prosimy także o wydłużenie o rok czasu kwalifikowalności do 2024 roku – wyjaśnia E.Polak.

Stanowisko ZWRP

Wielka mobilizacja lubuskich serc

Zarząd województwa aby wesprzeć szpitale uruchomił także Bank Informacji Pomocowej. Inicjatywa spotkała się z ogromnym odzewem mieszkańców.  - Chciałabym bardzo podziękować wszystkim za tę niezwykłą mobilizację lubuskich serc. Mieszkańcy są w wielkiej gotowości niesienia pomocy. To liczne firmy, które zakupują sprzęt, niezbędne rzeczy, koce, maseczki, pościel, routery. Do tego banku informacji pomocowej dorzuciliśmy 400 tys. zł z promocji, bo zaplanowane w tym czasie wydarzenia nie mogły się odbyć, więc zaoszczędziliśmy. Te pieniądze przekazujemy na zakupy niezbędnego sprzętu dla oddziałów ginekologiczno -położniczych – wyjaśnia marszałek.

Galeria zdjęć

Wideokonferencja: Samorząd w walce z pandemią

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!