Szczegóły aktualności:

Koronawirus – rady nie tylko dla seniorów

Małgorzata Tramś-Zielińska | Koronawirus | 26-03-2020

Dlaczego koronawirus jest szczególnie groźny dla seniorów? Co ma robić senior w czasie pandemii? Na pytania dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiada dr n. med. Beata Trzcińska-Butkiewicz, specjalista ds. geriatrii z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Wirus. Czym jest?

Jest niewidzialnym mikroorganizmem. W języku łacińskim oznacza truciznę, jad. Zakaża wszystkie formy życia. Jest niezdolny do namnażania się poza komórką gospodarza. Dlatego, żeby istnieć, do przeżycia wymaga m.in. człowieka.

Wirus SARS-CoV-2 jest wirusem, który spowodował obecną pandemię. Jest groźny dlatego, bo wywołuje ciężkie zapalenie płuc zwane śródmiąższowym zapaleniem płuc, w którym dochodzi do niszczenia pęcherzyków płucnych, w efekcie czego człowiek ma trudności z oddychaniem, a nawet dusi się.

Dlaczego wirus jest szczególnie groźny dla seniorów?

U seniorów, z wiekiem zmniejsza się ilość pęcherzyków płucnych; mniej tlenu dochodzi do wszystkich narządów. W tym wieku wiele osób ma kilka chorób przewlekłych przykładowo układu krążenia, układu oddechowego i cukrzycy, które zaburzają naturalną odporność. Dlatego po zachorowaniu na wirusowe zapalenie płuc, nawet jeśli chory przeżyje, pozostają trwałe zmiany w płucach upośledzające funkcje oddechowe.

Wszystkie te czynniki razem wzięte, szczególnie u seniora, uzasadniają izolowanie się seniora od innych osób.

 

Co ma robić senior w obecnej pandemii?

1. Bezwzględnie unikać kontaktu z członkami rodziny, znajomymi i innymi osobami, które powracają z zagranicy.

2. Nie korzystać z komunikacji miejskiej.

3. Ograniczać wychodzenie z domu do miejsc, w których może być kilku osób np. do sklepów. W robieniu zakupów korzystać z pomocy sąsiedzkiej lub rodziny; odbierać zakupy zostawione pod drzwiami, nie kontaktując się bezpośrednio.

4. Nie brać udziału w żadnych spotkaniach towarzyskich i rodzinnych - urodziny, imieniny, rocznice odłożyć na czas po pandemii.

5. Z najbliższymi (dziećmi i wnukami) rozmawiać przez telefon lub wykorzystać do tego połączenia video.

6. Często myć ręce i twarz, szczególnie jak musi wyjść z domu (nawet na spacer z psem).

7. Wietrzyć mieszkanie, w których przebywa.

8. Co zrobić z samotnością i nudą w tym złym czasie:

            a. Możemy zrobić porządki z dokumentacją domową,

            b. Możemy zrobić porządek ze zdjęciami,

            c. Możemy zacząć pisać pamiętnik z tego okresu

            d. Możemy zacząć pisać swój życiorys,

            e. Możemy telefonicznie nawiązać kontakt z osobami, z którymi dawno nie mieliśmy kontaktu. Innymi słowy, każda inicjatywa poza spotykaniem bezpośrednim z innymi osobami jest dobra.

10. Już w tej chwili przyzwyczajać się do myśli, że może będziemy musieli Wielkanoc, ten święty czas spędzić samemu, dla swojego dobra i dla dobra swojej rodziny. Bo nie wiemy, czy Polacy poradzą sobie z agresorem jakim jest wirus SARS-CoV-2.

11. Senior musi pamiętać, że jego zdrowie to nie tylko jego sprawa. Choroba babci, dziadka, mamy czy taty, to też cierpienie jego bliskich.

12. Senior ma doświadczenie życiowe, i tym powinien dzielić się z bliskimi mówiąc, że przestrzeganie zasad jest obowiązkiem społecznym.

13. Seniorzy, którzy nie mają wsparcia rodziny powinni zgłaszać do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, gdzie otrzymają pomoc w życiu codziennym.

 

No i pamiętajmy! Morderczy wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak ważna jest w czasie pandemii izolacja i szczególne przestrzeganie higieny.

Materiał: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

Zapisz się do naszego newslettera!